Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmemesi için köylülerin direnişi 100 gündür sürüyor

24 Eki 2021

Akbelen Ormanı’nda 'Su hakkı' paneli: Şirketler tüm ekosistemlerden, tüm canlılardan ve yaşamdan suyu çalıyor
 

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı direnişlerini sürdüren İkizköylüler “Kömür, su ve su hakkı" konulu panel düzenledi. 

Doğa nöbetini 100 gündür devam ettiren İkizköylüler direnişin 99’uncu günü 23 Ekim Cumartesi direniş çadırlarında panel düzenledi. Etkinlik için alana “Akbelen nefessiz kalmayacak” ve “İkizköyde direnenlere selam olsun” pankartları asıldı. 

Panelde konuşan ekolojist Prof. Dr. Beyza Üstün, suyun şirketlere bir meta olarak verilmesini bir bütün olarak görmek gerektiğini söyledi. 

Kömürün yeraltından çıkarılmasından, taşınmasına, santralde yakılmasına kadar suyu tükettiğini belirten Üstün, “Yeraltındaki su rezervleri yok oluyor, kirletiliyor. Şirketler sadece insanlardan değil yöredeki tüm ekosistemlerden, dolayısıyla tüm canlılardan ve yaşamdan suyu çalıyor. Kâr için, sermaye birikimi için su metalaştırılırken, yapacağımız en önemli müdahale hep birlikte karşılarına dikilmektir” diye konuştu.

 

Paris Anlaşması ve su tüketen enerji

 

Bodrum Kent Konseyi Su Çalışma Grubu Koordinatörü Erhan Yürüt de, Bodrum'un suyunun Milas'tan bu bölgeden geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Akbelen Ormanı mücadelesi bu yönden de çok önemli. Su teminini tek başına bir altyapı sorunu değildir. Kültürel farklılıklar, iklim krizi, Paris Anlaşması ve termik santraller gibi su tüketen enerji üretimi ve sanayinin de bu denklemde mutlaka ele alınması gerekiyor.” Panel soru-cevap ile devam etti. 

MUĞLA 


Etiketler : akbelen ormanları,