Ayşe Gökkan'a 30 yıl hapse tepki: Kadın mücadelesini sahiplenmeye davet ediyoruz

24 Eki 2021

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıl cezaya tepki gösteren Van ve Hakkarili kadınlar, cezanın iktidarın kadın düşmanı politikalarının göstergesi olduğuna, buna karşı mücadeleyi her alanda sürdüreceklerine dikkat çekti

Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt yöneticisi” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada 30 yıl ceza verilmesine yönelik tepkiler artıyor.  

Ayşe Gökkan'a verilen cezaya tepki gösteren ve büyük öfke duyduklarını söyleyen Van ve Hakkarili kadınlar “kadın düşmanı politikaların en somut örneği” değerlendirmesi yaparak, buna karşı itaat etmeyeceklerini söyledi.  

Kadına yönelik düşmanca politikalara karşı öfkelerinin hiç dinmeyeceğini kaydeden Van STAR Kadın Derneği üyesi Mizgin Bor, “Ayşe Gökkan’a verilen bu ceza aslında mücadele eden tüm kadınlara verilen bir cezadır. Kadınlara açık bir şekilde ‘itaat edin’ mesajı verilmektedir” dedi.

 

'Failler ödüllendiriliyor’

 

Kadınların yüzyıllardır eril sistemler tarafından baskılandıklarını söyleyen Mizgin Bor, “İçerde dışarda başarısız politikalar sergileyen ve çöküşe doğru giden iktidar kadın mücadelesini hedef alıyor. Artarak süren kadına yönelik şiddet ve çocuk istismar failleri cezasızlık politikalarıyla ödüllendirilirken, buna karşı mücadele eden kadınlar ise bu şekilde cezalandırılarak durdurulmaya çalışılıyor. Özsavunmasını kullanan Çilem Doğan cezalandırılırken, failler ödüllendiriliyor” sözlerini kullandı. Her koşulda mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Mizgin, “Ayşe Gökkan onurumuzdur” mesajı verdi.

TJA aktivisti Şehriban Ersayan ise “Verilen ceza kadın mücadelesine karşı gözdağı vermektir. Her koşulda mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ceza kadın mücadelesinden korktuklarının da göstergesidir. Bilsinler ki; bu ceza bizleri korkutmuyor. Yüzlerce, binlerce kadın Ayşe Gökkan çizgisinde, alanlarda mücadele etmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

‘Biz kadınlar özgürleşmeden toplum da özgürleşmez’

 

Ayşe Gökkan'ın son duruşmasında 30 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren HDP Hakkâri Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, “Bu faşist iktidar kadın örgütlenmesinden korkuyor. Nerede bir kadın örgütlenmesi ve dayanışması görürlerse örgüte üye olmaktan ya da propaganda yapmak adı altında kadınlara saldırıyorlar. Ayşe Gökkan kadın haklarını savunucusu olduğu için böyle bir ceza aldı. Erkek egemen zihniyet kadının gücünden korktuğunu her defasında belli ediyor. HDP Kadın Meclisi, TJA daha önce oluşan kadın örgütlenmelerinde de görüldü. TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan cezaevinde olabilir. Mücadelesini her alanda her yerde biz kadınlar olarak devam ettireceğiz. Cezaevinde olmaları bu mücadelelerini bırakacakları anlamına gelmez. Cezaevlerinde de kadınlar büyük bir direniş ve mücadeleleri var. Biz kadınlar özgürleşmeden toplum da özgürleşmez. Erkek egemen zihniyeti yok edene kadar bu mücadelemiz her yerde her alanda sürecek. Ayşe Gökkan'ın da dediği gibi Kürt’üz, kadınız, haklıyız, buradayız” diye konuştu.

 

‘Kadın mücadelesini sahiplenmeye davet ediyoruz’

 

30 yıl cezanın bütün kadınlara verildiğine değinen HDP Hakkâri İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut da şunları kaydetti:

“Ayşe sadece bir kadın aktivist, kadın mücadelesi veriyor yıllardır bütün çalışmalarında tamamen kadına yönelik çalışmalarda bulunmuş. Var olan iktidar binlerce kadın cinayetine ses çıkarmazken kadınların fuhşa, uyuşturucuya sürüklenmesine yönelik herhangi bir politika izlemezken, kadın mücadelesini veren bir kadın arkadaşımıza 30 yıl ceza verdi. Ayşe Gökkan şahsında bütün kadınlar bu mücadelenin bir parçasıdır, Ayşe Gökkan'ın verdiği bu mücadeleyi biz bütün kadınlar olarak sahipleniyoruz. Bu mücadelenin birer parçası olmaya devam edeceğiz. Her bir kadın özgürleşene kadar, her bir kadın kendi bilincine, kimliğine varana kadar hepimiz Ayşe Gökkan gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz. Buradan bir kez daha kadın yoldaşlarımızı, kadın mücadelesini sahiplenmeye davet ediyoruz.” 

 

VAN/HAKKARİ 


Etiketler : ayşe gökkan,