BIFED ödülleri sahiplerini buldu

08 Kas 2020

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde (BIFED) ödüller sahiplerini buldu. Birinciliği yönetmenliğini Katharina Weingartner’ın yaptığı 'The Fever (Ateş)' filmi aldı

Bu yıl 75 ülkeden 500’ü aşkın belgeselin başvurduğu Türkiye'nin tek ekolojik temalı belgesel festivali Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde (BIFED) ödüller sahiplerini buldu. 15 filmin yarıştığı Ana Yarışma kategorisinde Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü’nü “The Fever (Ateş)” filmi kazandı. İkinciliği İsviçre yapımı “Passion - Between Revolt and Resignation (Tutku - İsyan ve Teslimiyet Arasında)” filmi kazanmayı başarırken, üçüncülük Fransız yapımı “Green Blood (Yeşil Kan)”ın oldu.

Koronavirüs sebebiyle bu sene çevrimiçi olarak 2 Kasım tarihinden bugüne devam eden festivalin kapanış ve ödül töreni de çevrimiçi yayınlandı. Festivalin son gününde de filmler platform aracılığıyla takip edilebilecek.

Büyük ödül, The Fever'in

Jüri, dünyadaki diğer bütün hastalıkların ve savaşların toplamından daha fazla insanın ölümüne sebep olan ‘sıtma’ üzerine hazırlanan ve ilaç endüstrisine dair ciddi eleştiriler getiren “The Fever (Ateş)” belgeselinin seçilme nedenini, “Bu film çeşitli baskı, sömürge ve ekonomik şiddet seviyelerinde zincirleri kırma girişimlerini göstermeyi amaçlıyor. Batılı, kapitalist ve çok uluslu tıp şirketlerinin karşısında; farklı tıbbi tekniklerle insanların ve kadınların güçlendirilmesini ve bu alternatif yöntemlerin sağlık kaynakları, bilim ve toprak egemenliğinin özerkliği için nasıl bir anahtar olduğuna ışık tutuyor” olarak açıkladı.

Açıklamayı jüri adına Arjantin’den canlı yayına bağlanan Mariano Pozzi yaptı.

İkincilik Passion'un

Jüri üyelerinden Blagota Marunovic Karadağ’dan bir video göndererek hem festivali selamladı, hem de ikincilik ödülünü alan belgeseli açıkladı. Uluslararası Yarışma kategorisinde ikincilik ödülünü kazanan Christian Labhart’ın İsviçre yapımı “Tutku - İsyan ve Teslimiyet Arasında (Passion - Between Revolt and Resignation)” belgeselini jüri, “Konuya iddialı ama yine de ılımlı bir yaklaşımla bakan yönetmen, 20. ve 21. yüzyılda modern dünyanın karmaşık tarihi, felsefi, ekolojik ve politik boyutlarını ustaca birleştiriyor. Bütün bunlar, çağdaş Avrupa sinematografisinin bu şaheserini izleyen hepimiz; acımasız kapitalizmin ağır ve kaçınılmaz gerçekliğinin yarattığı acı tadı hissediyoruz” açıklamasıyla duyurdu.

Green Blood

Festival Jürilerinden biri olan ve İskoçya’dan canlı yayına bağlanan Rachel Caplan, “Jüri, bu filmi dünya çapındaki çevre gazetecilerinin hayati önem taşıyan çalışmalarını ve karşılaştıkları ciddi tehditleri, bazen kendi hayatlarıyla ödeyerek sergileyişini takdir ediyor. Bu film, bu gazetecilerin başladığı işi bitirmek ve madencilik sektörünün dehşetini gün ışığına çıkarmak için önemli bir medya işbirliğidir. Bu cesur araştırma çalışması için jüri, BIFED 2020 3’üncülük ödülünü Arthur Bouvart, Jules Giraudat ve Alexis Marant’ın ‘Green Blood (Yeşil Kan)’ filmine veriyor” açıklamasını yaparak üçüncülüğün Fransa’ya gittiğini belirtti.

Ana Yarışma ve Panorama seçkisindeki 28 belgesel www.bifedonline.org adresinden ücretsiz olarak 8 Kasım Pazar günü gece yarısına kadar izlenebilecek. 11 belgeselin yer aldığı Türkiye Panorama belgeselleri ise www.bifed.org adresinden kasım ayı sonuna dek ücretsiz olarak takip edilebilecek.

MA


Etiketler : Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, the fever, Green Blood,