Çadır bulamadı hasarlı evde iki gün kaldı

02 Kas 2020

Depremzede Serpil Karacaer, çadır bulamadıkları için kanser hastası kızıyla yeni bir deprem riskine rağmen hasarlı dairede iki gün boyunca kaldı.

İzmir’de yaşanan depremin ardından yapılan açıklamalara göre, enkaz altında kalan 85 kişi yaşamını yitirdi, 994 kişi de yaralandı. Depremde yıkılan 13 binanın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamaya göre, devam eden çalışmalarda 4 bin 424 binanın ise hasar aldı. Hasarlı binalar boşaltılarak, yurttaşlar toplanma alanlarında kurulan çadırlara yerleştirildi. Belirli bölgelerde çadırların yetersiz kalması üzerine yurttaşlar kendi çadırlarını kurdu. Toplanma alanlarında çadırda kalan yurttaşlar yaşadıklarını MA'dan Tolga Güney ve Esra Solin Dal'a anlattı.

Dairede çatlaklar var

Bayraklı ilçesindeki Ankara Caddesi’nde bulunan Boran sitesinde yaşayan ve deprem sırasında evinde olan Nadide Taştan (72), evlerinin salonunda çatlaklar oluştuğunu söyledi. Binada henüz bir incelemenin yapılmadığını dile getiren Taştan, “Evi korumaya alıp, boşalttılar. Bodrum katı sağlam ama üst katlar ağır hasarlı. Fakat hasar raporu verilsin ya da verilmesin, biz buradan taşınacağız. Ben zaten oturulabilir raporu verileceğini de sanmıyorum” dedi.

Kanser hastası kızı ile kaldı

Ankara Caddesi üzerinde oturan Serpil Karacaer da deprem sonrası kanser hastası kızıyla birlikte iki gün boyunca çadır bulamadıkları için bir yapı olan evinde kaldı. Depremden 3 gün sonra çadır bulabildiklerini söyleyen Karacaer, “Burası ne kadar temiz olabilir, özellikle tuvaletler çok pis. Mecburen bazı ihtiyaçlarımız için eve gitmek zorunda kalacağız. Geceyi burada geçireceğiz ama çok soğuk, çadırların etrafı açık, böcekler var. Ne yapacağız bilmiyoruz” diyerek endişelerini sıraladı.

İZMİR


Etiketler : İzmir Depremi,