Cegerxwin doğduğu köyde anıldı

23 Eki 2021

Kürt edebiyatının büyük ustalarından Cegerxwin, ölümünün 37. yıldönümde doğduğu köyde anıldı. Anmaya katılan grup adına konuşan Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği Eşbaşkanı Elif Kıvırcık, "Şair, yurtsever, Kürdistan davasının işçisi Cegerxwin’i saygıyla anıyoruz" dedi 

Kürt Dil Platformu Batman Temsilciği, Kürt edebiyatının büyük ustalarından biri olan şair ve yazar Cegerxwin’in ölümünün 37. yıl dönümünde andı. Cegerxwin’in doğduğu yer olan Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Hisar (Hesarê)köyünde yapılan anmaya Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman Milletvekilli Feleknas Uca’nın yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcisi katıldı.

'Kürdistan davasının işçisi Cegerxwin’i saygıyla anıyoruz'

Anmaya katılan grup adına konuşan Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (Arî Der) Eşbaşkanı Elif Kıvırcık “Cegerxwin’un doğduğu eve misafiriz. Cegerxwin Kürt şiirini göklerden alıp halkın arasına yerleştirdi. Klasik ile modern şiir arasında köprü kurdu. Şiirlerinde ezilmiş halklar ve işçi sınıfından bahsediyor” diye ifade etti. Cegerxwin’in 81 yaşındayken yaşamını yitirdiğini bu süreye büyük bir mücadele sığdırdığını kaydeden Kıvırcık, “1984 yıllında Stockhalm’da yaşamını yitiren Cegerxwin Kürt dilini yüksek bir mertebeye ulaştırdı. 37’inci yıl dönümünde şair, yurtsever, Kürdistan davasının işçisi Cegerxwin’i saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ 


Etiketler : cigerxwinn,