Çilem Doğan’a özgürlük

21 Eki 2021

Kendisine sistematik şiddet uygulayan ve fuhuşa sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan’ın Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ndeki duruşması görüldü

Doğan’a ölmemek için meşru müdafaa kullandığı için 15 yıl hapis cezası verilmişti. Doğan, hapis cezasına karşı meşru müdafaa talebiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberinde, çok sayıda avukatın katıldığı duruşmaya kadınlar ve gazeteciler alınmadı. Yetki ile duruşmaya gelen avukatları heyet kabul etmedi, avukatların ısrarı sonucu duruşma salonunda tartışma yaşandı.

Tutuksuz yargılanan Çilem Doğan, duruşmaya katılmayarak, “Bugün kızımla baş başa kalmak istiyorum” dedi.

‘Çilem’e ajanlık dayatıldı’

Savcı tebliğnamede onama isterken, Doğan’ın avukatlarından İsa Ayanoğlu, meşru savunma kapsamında TCK’nın 27. maddesinin uygulanmasını istedi. Hasan Karabulut’un bir suç dosyası olduğunu hatırlatan Ayanoğlu, “Çilem daha önce Karabulut’u Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele’de (KOM) şikayet etmişti. Hasan Karabulut’un KOM’a yapılan şikayeti öğrenmesinin ardından tartışma başladı” dedi.

Ardından söz alan Avukat Songül Yılmaz, Çilem Doğan’ın emniyette şikayetinden vazgeçirtilerek ajanlık dayatıldığını, devletin Çilem’in hayatını tehlikeye attığını söyledi.

‘Maktül ölümle tehdit ediyordu’

Daha sonra söz alan Avukat Cemre Topal ise meşru müdafaa yönündeki gerekçeli karara tepki göstererek, “Olayda da meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması gerekir. Çilem’in durumu sadece olay günü üzerinden değerlendirilemez. Sistematik olarak uygulanan şiddetin gözetilmesi gerekirdi. Maktül suçlu biridir. Daha öncede Çilem’i ölümle tehdit etti, kafasına silah dayadı” ifadelerinde bulundu.

Kararlar erkeklerine lehine

Failler erkek olduğunda onların lehine hükümlerin kolay uygulandığını belirten Avukat Büşra Özbiçer ise kadın olduğunda yargının tereddütte düştüğünü söyledi. Özbiçer, “kendi hayatını savunmak zorunda kalan bir kadının 15 yıl ceza almasına itiraz ediyoruz. Çilem hayatını savunmasaydı, bugün burada Hasan Karabulut Çilem’i öldürmekten yargılanacaktı” dedi.

Kadınlar beraat istiyor

Sistematik şiddet uygulayan ve fuhuşa sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde görülen duruşması 4 Kasım tarihine erteledi. Yargıtay’ın 4 Kasım'da kararını açıklayacağı davada, kadın örgütlerinin ölmemek için özdavunma uygulayan Çilem Doğan’ın beraat ettirilmesini istiyor.

ANKARA


Etiketler : Çilem Doğan, özsavunma,