Dünyayı büyük su sıkıntısı bekliyor

07 Kas 2020

Dünyanın su sorununa dikkat çeken Doğal Hayatı Koruma Örgütü, büyük su sıkıntısı beklediklerini ve İstanbul’un da tehlike altında olduğunu kaydetti

Küresel ısınma ile birlikte dünyada su kaynakları da bir bir yok oluyor. Doğal Hayatı Koruma Örgütü (WWF) tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun önemli bir kısmı iklim değişikliği nedeniyle gelecekte sel, susuzluk veya kötü su kalitesinden etkilenebilecek. Örgütten yapılan açıklamada, 2050 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının “çok yüksek su riski” olan bölgelerde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalabileceğine dikkat çekildi.

İstanbul listede

WWF uzmanlarının tespitlerine göre halen dünyanın dört bir yanındaki insanların yaklaşık yüzde 17’si olumsuz su koşullarından etkileniyor. WWF, gelecekte su sorunundan yoğun olarak etkilenecek bölgeler arasında Güney Asya, Ortadoğu, Güney Amerika ve Afrika’nın yanı sıra Pekin, İstanbul ve Rio de Janeiro gibi kalabalık metropollerin de adını saydı.

Bedeli ağır olacak

Araştırmayla ilgili bilgi veren WWF Uluslararası Su Kaynakları Danışmanı Theresa Schiller, “Yeni analizler ve değişiklikler yapmazsak ağır bir bedel ödeyeceğimiz görülüyor. Şehirlerde daha az su tüketme olasılığı daha yüksek olacak” dedi. Schiller ayrıca, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve doğaya dayalı çözümlere yatırım yapmak için çok geç olmadığını da sözlerine ekledi. Almanya’daki şehirlerin küresel karşılaştırmaya göre iyi konumda olduğunu kaydeden WWF, bununla birlikte son yıllarda kurak ve sıcak geçen yaz mevsimleri veya az yağışlı kış mevsimleri Almanya için de riskin olduğunu kaydetti.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Doğal Hayatı Koruma Örgütü (WWF), Su, Küresel Isınma,