Engelli, yaşlı ve hasta tutuklular serbest bırakılsın

07 Kas 2020

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu hasta tutuklu Yaman’ın durumuna dikkati çekerek, 'Hasta, yaşlı, engelli tüm mahpuslar serbest bırakılmalı' dedi. Ankara’da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi ise, 85 yaşındaki ağır hasta tutuklu Kaya'nın tahliyesini istedi 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için yaptıkları “F Oturumu” eyleminin 450’incisini koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde ileri tansiyon hastası olan Ömer Yaman’ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.

Hapishaneler aşırı dolu

Basın metnini komisyonu üyesi Mehmet Acettin okuyarak, “Kovid-19 bulaşıcılığı açısından büyük risk oluşturan hapishanelerdeki aşırı doluluk sorunu,  infaz yasasında yapılan değişiklikle 80 bin civarı mahpusun serbest bırakılmasına rağmen devam etmektedir. TÜİK'in açıkladığı verilere göre hapishanelerdeki mahpus sayısı bu yıl 2019'a oranla yüzde 10 artmıştır. Adalet Bakanı’nın açıklamasına göre; 17 Temmuz 2020 itibariyle 232 bin 342 hükümlü, 48 bin 752 tutuklu olmak üzere hapishanelerde toplam 281 bin 094 mahpus bulunmaktadır” dedi.

Acettin, aşırı doluluk, temizlik ve hijyen malzemelerinin parayla satılması, hücre ve koğuşlarda yeterli havalandırma sağlanmaması, beslenme olanaklarının yetersizliği, kalabalık karantina koğuşları ve tedaviye erişimde yaşanan sorunların tutukluların yaşam haklarını tehdit etmeye devam ettiğini söyledi.

Nefes almakta zorlanmakta

1999 yıllında gözaltına alınıp tutuklanan Ömer Yaman’ın 5 yıl boyunca süren yargılama sonucunda müebbet hapis cezası verildiğini belirten Acettin, Yaman’ın 65 yaşında olduğunu ve halen Tokat T Tipi Hapishanesi'nde bulunduğu bilgisini verdi. Yaman’ın ileri derece yüksek tansiyon hastası olduğunu vurgulayan Acettin, “Nefes almakta zorlanmakta ve ellerinde aşırı titreme şikayeti bulunmaktadır. Hapishane koşullarında sık sık rahatsızlanan ancak pandemi gerekçesi ile revire ve hastaneye götürülmeyen Yaman'ın şikayetleri pandemi sürecinde daha da artmış bulunmaktadır” diye belirtti.

Yaşam hakkına ağır tehdit

Ellerindeki titreme nedeniyle suyunu dahi içemeyen Yaman’ın arkadaşlarının yardımı ile günlük hayatını sürdürebildiğini sözlerine ekleyen Acettin; Ömer Yaman ve onun şahsında hasta, yaşlı, engelli tüm mahpusların, pandemi sürecinin yaşam haklarına yönelik ağır tehdit oluşturduğu da gözetilerek serbest bırakılmalarını istiyoruz” çağrı yaptı.

85 yaşındaki tutuklu komaya giriyor

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 322’nci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen bu hafta Bursa H Tipi Kapalı cezaevinde kalan Abdulalim Kaya’nın durumunu aktardı.

Kaya'nın 2008 yılında Siirt’te yapılan bir basın açıklaması sonrasında gözaltına alındığını ve 8 yıl ceza verildiğini kaydeden Çevirmen, "20 Eylül 2020 tarihinde Bursa’da prostat ameliyatı geçirmiş ve daha sonra taburcu edilerek evine dönmüştür. Ancak henüz tedavileri ve kontrolleri tamamlanmadan ameliyatından 20 gün sonra kaldığı eve baskın yapılarak gözaltına alınmış ve onaylanan cezasından dolayı Bursa H Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştur. Ailesinin belirttiğine göre şu anda 4 yıl 6 ay cezası kalmış ve yatarı da 2 yıl, 6 ay kadardır" diye belirtti.

‘Tüm gün baygın yatmakta’

Kaya'nın ailesinin ifadesine göre gerçek kemik yaşının 85 olduğunu belirten Çevirmen, Kaya'nın son üç yılda 2 ameliyat geçirdiğini söyledi. Kaya'nın kronik ve ağır seyreden başka hastalıkları da bulunduğunu aktaran Çevirmen, "Şeker hastalığından kaynaklı olarak ayak yanmasından uyuyamamaktadır ve şeker hastalığı için sürekli ilaç kullanmak zorundadır. Böbrek yetmezliği mevcut bulunmakta ve böbreği yüzde 40 oranında çalışmaktadır. Ayrıca tansiyon hastasıdır. Cezaevinde düzenli olarak beslenememesinden kaynaklı olarak şeker komasına girmekte ve neredeyse tüm gün baygın yatmaktadır. Ayrıca tek başına yaşamını devam ettiremeyecek durumdadır ve ailesinin bakımına ihtiyaç duymaktadır. Tüm hastalıklarına dair sağlık raporları bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Tahliye edilmeli

15 Ekim’den bu yana cezaevinde tek kişilik hücrede tutulan Kaya'nın cezaevine girdiği günden bugüne 4 kez hastaneye kaldırıldığını kaydeden Çevirmen, "Babalarını dışarıda olduğu süreçte tekerlekli sandalyeyle hastaneye götürebildiklerini söyleyen çocukları şimdi cezaevinde ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak düzeyde olduğunu, yaşamından endişe ettiklerini ifade etmişlerdir. Kaya’nın cezaevinde kalması yaşamsal açıdan imkansızdır. Tek başına tutulması dahi başlı başına bir yaşam hakkı ihlalidir. Kaya’nın daha fazla gecikilmeden Adli Tıp Kurumuna sevki yapılmalı, infazının geri bırakılması için gerekli girişimlerde bulunulmalı ve tahliyesi ivedi olarak sağlanmalıdır" dedi.

Hasta tutuklu Polat tehdit ediliyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak ilçesinde bulunan dernek binasında basın toplantısı düzenledi. İHD İzmir Şubesi Yöneticisi Ahmet Çiçek, Manisa/Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 23 yaşındaki Ekim Polat’ın durumuna dikkat çekti

 KOAH hastası

Çiçek, Polat’ın, 2016 yılında İstanbul’da gözaltına alındığını ve Vatan Caddesi’ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 25 gün boyunca ağır işkence gördüğünü hatırlattı.  Polat’ın İHD hasta tutuklu listesinde yer aldığını belirten Çiçek, “Ekim’in KOAH hastalığı, 2 yıl önce sınırda kemik erimesi tespiti (şu anda durumu bilinmiyor), kalp hastası ( 1 yıl önce kalp krizi geçirmiş), kanser ve felç geçirme riski bulunmakta, yürürken sağ ayakta uyuşma olmakta, sol ayağını da sürüyerek yürümektedir. Tedavi yapılması gerekir denmiş ama yapılmamıştır” diye belirtti.

Adli tutuklulara hedef gösteriliyor

Polat’ın annesinin derneklerine yaptığı başvuruya göre Manisa/ Akhisar T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da ihlallerin devam etiğini belirten Çiçek, şunları söyledi: Ekim işkenceye maruz kalıp, ölümle tehdit edilmektedir. Adli ve tehlikeli tutuklulara hedef gösteriliyor ve bir gardiyan tarafından ‘Asmayalım da besleyelim mi’ diyerek tehdit ediliyor. Polat’ın, genç yaşına rağmen bu kadar çok hastalığa yakalanmasının ve insan onuruna uygun tedavisinin yapılmamasının nedeni nedir? Bize yapılan başvuru sonucu birçok yetkili devlet kurumuyla gereken yazışmalar yapılmıştır. Ekim Polat’ın durumunu yakından takip edeceğiz. Polat Derhal serbest bırakılsın.”

HABER MERKEZİ

 

 

 


Etiketler : İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Ömer Yaman, Abdulalim Kaya, Hasta tutuklu, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi,