Ermenistan: Türkiye, Suriye ve Libya'dan militan getiriyor

30 Eki 2020

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan, son dönemde çokça tartışılan paralı askerler konusunda açıklama yaptı. Mnatsakanyan, 'Türkiye'nin Suriye ve Libya'dan Dağlık Karabağ'a militan gönderdiğine dair inkar edilemez kanıtlara sahibiz' dedi

Mnatsakanyan, "Türkiye'nin Suriye ve Libya'dan (Karabağ'a) yabancı terörist militanların varlığı ve devam eden sevkine dair inkar edilemez gerçeklere dayalı kanıtlar var. Bu, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkelerin istihbarat verileri ve çatışma bölgesinden gelen raporlarla da doğrulanıyor" dedi.

Barış korunacaksa, taraf tutulamaz

Sputnik'in haberine göre; Mnatsakanyan, Dağlık Karabağ'da olası bir barış sağlama mekanizmasının sadece tarafsız bir tutum sergileyenlerden oluşabileceğini belirterek, "En başından altının çizilmesi gereken şey şudur: Herhangi bir barışı koruma mekanizması, sözde ve eylemde tarafsız olmayan, çatışmaya taraf olarak hareket edenleri içeremez" ifadelerini kullandı.

Mnatsakanyan, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da barış gücü görevlendirilmesi konusunu değerlendirmeye hazır olup olmadığı ve hangi koşullarda olduğu sorusunu, "Barışı koruma operasyonu her zaman temel ilkelerin bir parçası ve bu nedenle de çatışmaların çözümünde önemli bir bileşen olmuştur. Bu aşamada, barışı koruma operasyonu ile ilgili gereksinimlerin kapsamlı bir listesini sunmak zordur" şeklinde yanıtladı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : suriye ve libyadan militan getirildi, Karabağ, Ermenistan, türkiye,