Failler tahliye edilince çocuk canına kıydı

22 Eki 2021

Şemdinli’de 11 yaşındaki Esra 3 erkeğin tecavüzüne uğradı. 6 ay sonra tahliye edilen zanlılar, 42’şer yıl ceza almalarına rağmen bir daha tutuklanmadı. Esra ise intihara sürüklendi 

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı bir köyde 27 Mayıs 2016 tarihinde N.Y., V.Y. ve Z.Y. isimli 3 erkek, 11 yaşındaki Esra Y.’ye cinsel saldırıda bulundu. Çocuğun yaşananları yakınlarına anlatmasıyla başlatılan hukuki süreç içerisinde 3 zanlı tutuklanırken, dava Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Üç zanlıya ayrı ayrı “cinsel istismar” ve “hürriyeti tehdit etme” suçlarından 42’şer yıl hapis cezası verildi. Ancak 3 zanlı tutuklandıktan 6 ay sonra “delil yetersizliği” iddiasıyla tahliye edilmişti ve ceza verilmesine rağmen tekrar tutuklanmadılar. Zanlıların tahliye edildiği tarihten üç ay sonra ise Esra intihara sürüklendi. 

Dosya avukatı Mevlam Merezoğlu, yaşananları anlatarak dosyaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Suça dair her türlü delil var 

Avukat Merezoğlu, 3 zanlının yargılandığı davaya ilişkin gelişmeleri şu sözlerle anlattı: “Dosyada Esra’nın tecavüzün olduğu güne dair ifadeleri mevcut. Dosyaya baktığımızda Esra’nın beyanlarını destekleyen nitelikte DNA testi yapılmış, elbiseleri meni incelemesine gönderilmiş ve meniye rastlanmış. Yapılan telefon incelemelerinde HTS kayıtları ve PTS kayıtlarında bu kişilerin birlikte hareket ettiği hususu dosyada mevcut. Her ne kadar bu kişiler olayı kabul etmeseler bile yapılan DNA testi, telefon incelemesi ve meni incelemesi bu kişilerin bu saatte birlikte hareket ettiklerini ispatlar niteliktedir.” 

Cezaya rağmen tahliye

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada üç zanlının beraber hareket etmesi sebebiyle “cinsel istismar” ve “hürriyeti tehdit etme” suçlarından 42’şer yıl hapis cezası verildiğini söyleyen Merezoğlu, “Fakat şahıslar, ceza verilmeden önce olayın gerçekleştiği tarihten 6 ay sonra tutuklu bulundukları dosyadan tahliye edildiler. Bunlar tahliye edilir edilmez aileye, mağdura, çevre yoluyla baskı uyguladı. Dosyada müşteki olan ve mağdurun babası olan kişi ne yazık ki şikayetinden vazgeçti. Daha önce dosyaya somut deliller aktaran tanıklar, tanıklıklarından vazgeçti. Açıkça delil karartma söz konusu oldu. Delil karartmanın sebebi suç tarihinden 6 ay sonra bu kişilerin tahliye olmasıydı. Bu kişiler her ne kadar dosya kapsamında 42 yıl ceza almış olsalar bile 6 ay sonra tahliye edildiler. Tahliyeden yaklaşık 3 ay sonra Esra, ne yazık ki intihar etti” diye konuştu. 

Yargı üzerine düşeni yapmıyor

Dosyanın Van Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındığını belirten Mevlam Merezoğlu, bölge mahkemesinde de tahliye kararlarına değinilmediğine işaret etti: “Mahkeme, dosyanın esasına inip tekrar inceleme yetkisi olmasına rağmen bu kişilerin tutuklanması gerektiğine ilişkin bir hüküm tesis etmedi. Sadece dosyayı usulen bozdu. Hatta bu kişiler, dosyadan vareste tutulma talebinde bile bulundu. İçinde yaşadığımız bu süreçte yargı ne yazık ki olması gerektiği gibi kararlar vermiyor. Fakat bu sanıkların tutuklanarak cezalandırılması için bütün yollara başvuracağız” dedi. 

Esra’nın intiharına takipsizlik kararı

Savcılığın başlattığı soruşturmada Esra’nın “intihara sürüklendiği” sonucuna varıldığına dikkat çeken Avukat Merezoğlu, Esra’nın dosyası hakkında takipsizlik kararı verildiğini belirterek şöyle devam etti: “Biz ne yazık ki Esra’nın haklarını savunamadık. Eğer haklarını savunmuş olsaydık, yargı olarak Esra’nın arkasında durmuş olsaydık şu an yaşıyor olacaktı. Normal şartlarda bu kadar ceza alan birinin tahliye edilmesi mümkün değil. Bu tahliye kararı da ne yazık ki Esra’nın intiharına sebep oldu. Çünkü Esra bu kişilerin cezasız kalabileceğini, tekrar böyle bir istismara uğrayacağını düşündü. Bu sebeple kendisinin elinden tutulmadığı ve ailesinin olmaması sebebiyle canına kıydı.”   

Rabia Önver / Hakkari-JINNEWS

 


Etiketler : çocuk istismarı suçtur,