Felç kalan Çiğdem adalet istiyor

23 Eki 2021

3. kattan itildi, olay kayıtlara intihar olarak geçirildi. Dava açılsa da zanlı hala serbest

Van’ın Edremit ilçesinde 24 Nisan tarihinde 23 yaşındaki Çiğdem Ergin, evinin olduğu binanın 3. katından şüpheli bir şekilde düşerek ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç kadın tedavi altına alınırken, olayla ilgili evli olduğu Sinan Ergin ise ifade işlemlerinden sonra adli kontrolle serbest bırakıldı.

Olay kayıtlara “intihara teşebbüs” olarak geçirildi. Oysa Çiğdem Ergin verdiği ifadede eşi Sinan Ergin tarafından katledilmek istendiğini söyleyerek şikayetçi oldu. 

Şikayet üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı Sinan Ergin hakkında “eşi kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 20 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı ve Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 1 Şubat 2022 tarihinde görülecek. 

Öte yandan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde tedavisi devam eden Çiğdem Ergin başına gelenleri anlattı.

‘Bilincimi kaybettim’

Düşme anında vücudunda oluşan hasardan dolayı felç olan Çiğdem Ergin, 16 yaşındayken Sinan Ergin ile evlendirildi. Yaklaşık 6 yıldır evli olduğu Sinan Ergin tarafından psikolojik şiddete uğrayan Çiğdem Ergin, olay gününü şu sözlerle anlattı: “Eşim eve geldiğinde çok öfkeliydi. Ben neden öfkeli olduğunu sorduğumda hakaret etmeye başladı.”

Ardından Sinan Ergin’in kendisine şiddet uyguladığını, o sırada bilincini kaybettiğini ifade eden Çiğdem, daha sonra kendine geldiğinde ailesine, Sinan Ergin hakkında şikayetçi olup olmadıklarını sorduğunu, ailesinin tepkisi karşısında, “Ben intihar etmedim” dediğini paylaştı.

“Sinan beni öldürmeye çalıştı” diyen Çiğdem, “Şikayetçi oldum, ancak beni yatağa mahkum eden Sinan serbest bırakıldı. Adalet yerini bulsun, beni yatağa mahkum edenler cezalandırılsın istiyorum” dedi. 

 

TJA ve HDPden ziyaret

 Çiğdem’i ziyaret eden Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan yargının cezasızlık politikalarına dikkat çekerek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Orhan, dayanışmayı sürdürecekleri mesajını verdi. 

Hikmet Tunç/Van-Jinnews

 


Etiketler : Çiğdem Ergin,