Kadınlar Birlikte Güçlü: Hepimizi sindirmeyi hedefleyen bu kararı tanımıyoruz

23 Eki 2021

Kadınlar Birlikte Güçlü, Ayşe Gökkan’a verilen cezayı tanımadıklarını belirterek, “Hep birlikte baskılara, tutuklamalara, savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz” dedi

Kadınlar Birlikte Güçlü, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıllık cezayı protesto etmek amacıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklmaya çok sayıda kadın katılırken İsveç, Norveç ve Danimarka'dan gelen sosyalist parti temsilcisi kadınlar da eyleme destek verdi.

'Erkek adaletin ve düşman hukukunun açık bir tezahürü' 

Kadınlar adına basın açıklmasını Ezgi Karakuş, okudu. Kadın kazanımlarına ve dayanışmasına saldırmayı amaç edinen “erkek devletin” Gökkan’a politika yaptığı için ceza verdiğini belirten Karakuş, “Erkek adaletin ve düşman hukukunun açık bir tezahürü olan kararla arkadaşımız 20 Ekim günü bir değil iki kere aynı örgüte üye olmaktan ceza aldı. Bir sosyal medya paylaşımına 3 yıl hapis cezası 'uygun görüldü' ve böylece erkek devlet, kendisine itiraz etmenin toplamda müebbetten daha ağır bir cezayı gerektirdiğine kanaat getirmiş oldu. Daha önce 83 kez gözaltına alınan, tutuklanan Ayşe Gökkan yürüttüğü kadın mücadelesinden geri adım atmamış baskıların karşısında susmamıştır" diye konuştu.

'Hep birlikte tutuklamalara karşı mücadele edeceğiz'

"Biz kadınlar kimilerimizin susturulduğu, hapsedildiği koşulda hiçbirimizin güvende olmadığını çok iyi biliyoruz" diyen Karakuş, Kürt politikacıların hapsedilmesi ve kurumların kapatılmasının bölgede kadınları her türlü erkek devlet şiddeti karşısında yalnızlaştırdığını kaydetti. Karakuş, "Ayşe gibi bu baskıya rağmen mücadeleyi sürdüren kadınlar sayesinde ayakta kalıyoruz, birbirimizden güç buluyoruz. Çok iyi biliyoruz ki, bu kararı verenler gidecek, Ayşe Gökkan ve tüm yol arkadaşlarımız serbest kalacak! Kürt kadın mücadelesine karşı alınan, hepimizi sindirmeyi hedefleyen bu kararı tanımıyoruz. Hep birlikte baskılara, tutuklamalara, savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz" dedi. 

Kaynak: MA


Etiketler : ayşe gökkan, TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, kadınlar birlikte güçlü,