Polonya’da kadınlar yolları kapattı

30 Eki 2020

Polonya’da kürtajın yasaklanmasına karşı kadınlar günlerdir eylem yapıyor. Dünyanın birçok ülkesinden destek gören eylemlere, TJA da bir mektupla ortak mücadeleye vurgu yaptı

Polonya’nın Varşova kentinde kürtaj yasasının sıkılaştırılmasına karşı protesto sırasında protestocular şehir merkezindeki bir caddeyi kapattı. Bir mahkemenin kürtaj yasağına neredeyse tamamen karşı çıktığı protestoların üst üste beşinci gününde Polonya’da binlerce kişi yolları kapattı. Jinnews’in BBC’den çevirdiği habere göre; başkent Varşova’da protestocular ana kavşakları kapatarak arabaları ve tramvayları yaklaşık bir saat durdurdu. “Keşke hükümeti kürtajla aldırabilseydim” gibi pankartlar taşıyan kadınlar, kürtajın neredeyse tamamen yasaklanmasına karşı günlerdir eylemlerini sürdürüyor.

Pazartesi günü ülke çapında yaklaşık 50 şehir abluka altına alınırken önceki gün protestocular kilise ayinlerini aksattı ve Varşova kiliselerinin duvarlarına grafitiler püskürttü.

Polonya’da her yıl binin üzerinde yasal kürtaj yapılıyor, ancak kadın grupları yasadışı yollarla veya yurt dışında gerçekleştirilen kürtaj sayısının 80.000 ile 120.000 arasında olabileceğini söylüyor.

Varşova’dan yükselen ses Amed’de yükseliyor

Tevgera Jinên Azad (TJA), Polonyalı kadınlara mektup göndererek kürtaj hakkı için yapılan mücadeleye destek verdi. Mektupta şu ifadeler yer aldı: “Dünyayı sınır telleriyle ulus devletlere ayıranlar, söz konusu kadın kazanımlarına saldırmak ise sınırları kaldıracak denli ortaklaşabileceklerini, aynı dil ve yöntemi kullanarak gösterdiler. Bir süredir hem Polonya’da hem de Türkiye’de iktidarların gündeminden düşmeyen İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme adımları ve kürtaj hakkının yasaklanması hamleleri de malumun ispatı oldu.”

Yeni bir direniş başlattı

“Polonya hükümetinin İstanbul Sözleşmesi ve kürtaj hakkının neredeyse tamamen yasaklanmasına dönük verdiği kararlar, kadın bedenine yönelik saldırıların yasal bir zemine oturtulmaya çalışıldığını gösterdi. Dünyadaki tüm devletlerde olduğu gibi Türkiye’de de Polonya’da da yasaların kadın aleyhine yorumlandığını, binlerce tacizin, tecavüzün rıza kisvesi altında aklandığını, kadınların hukuki güvencesizlikle karşı karşıya kaldığını bilerek, yaşayarak kendilerini bugüne taşıyan kadınlar için kürtaj hakkının amasız, fakatsız tanınması hayati önem taşıyor. Varşova’dan yükselen ses İstanbul’da, Amed’de, Tahran’da, Süleymaniye’de yankılanıyor.

Polonya’daki kadınların mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Kadınları üretimden, yaşamdan ve özgürlük mücadelesinden kopartarak evlere kapatmaya, kuluçka makinesine çevirmeye çalışan, bizler gibi doğurduğumuz çocukları da köleleştirmek isteyen patriyarkaya karşı ortak sözümüz; istediğimiz zaman, istediğimiz kadar çocuk doğuracağımız ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizdir.”

ANKARA


Etiketler : Kadın eylemleri, kürtaj yasası, Polonya,