Rosa Kadın Derneği Üyesi Rojda Barış’a 6 yıl ceza

02 Kas 2020

DTK'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan Rosa Kadın Derneği Üyesi Rojda Barış’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 9 Ekim 2018’de Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan Rosa Kadın Derneği Üyesi Rojda Barış’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İlk duruşma sorası tutuklu bulunduğu davadan tahliye edilen Barış’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Barış ile avukatları Nurcan Budak, Gözde Engin ve Muhammet Bahri Baltacı hazır bulundu.
Cumhuriyet Savcısı, Barış’ın “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını, "örgüt propagandası" suçundan ise beraatini talep etti.

O eylemlere katılmadı

Barış’ın avukatları “DTK üyeliğine ilişkin olarak müvekkilin onayı bilgisi olmadan isminin varlığı suç olarak değerlendirilmemelidir. Biz müvekkilin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz. Müvekkile ait twitter hesabına ilişkin örgüt üyeliği suçu açısından cezalandırılması istenmiştir. Bu paylaşımları örgüt üyeliği açısından değerlendirilmemelidir. Telefon dinlenmesi yapılıyor. Daha sonra Google’da ‘Diyarbakır’da bugün hangi eylemler var’ diye yazılıyor. Karşılarına çıkan eyleme müvekkilin katıldığı iddia edilmişti. Ancak müvekkilin o tarihlerde başka yerde olduğunu biz belirttik” diye savunma yaptı.

Çocuk hakları aktivisti olduğunu dile getiren Barış ise bu tür etkinliklere katıldığını ve atılı suç ile bir ilgisinin olmadığını söyleyerek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından Barış'a “örgüt propagandası” suçlamasından beraat, “örgüt üyeliği” suçlamasından ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Rojda Barış, DTK,