Sanatın saati olmaz

06 Kas 2020

İzmir'de kültür ve sanat emekçileri pandemi gerekçesiyle etkinlikler ve etkinlik mekanlarına dair getirilen kısıtlamaları protesto etti

İzmir'de kültür ve sanat emekçileri pandemi gerekçesiyle etkinlikler ve etkinlik mekanlarına dair getirilen kısıtlamaları protesto ederek bu kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti. “Sanatın saati olmaz” diyerek açıklama yapan sanatçılar, koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan düzenlemeler nedeniyle işsiz kaldıklarını ve iş yapamaz hale geldiklerini ifade etti.

Açlıkla sınanıyoruz

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre Açlıkla sınandıklarını belirten sanatçılar, “Geleceğimiz kısıtlamaları yapanların insafına terk edilmiş durumdadır. Üstelik kamuoyu yoklamasına gerek duymaksızın yapılan bu kısıtlamaların zamanı ve hudutları net olarak belirlenmediğinden, biz kültür işçileri bir belirsizlik girdabı içinde çırpınmaya terk edildik” denildi.

‘Yasaklar rastlantı değil’

Türkiye’de pandemi önlemlerinin bilinçli ve istikrarlı olarak kültür ve sanat yaşamını kısıtlamaya yöneltilmiş olmasının rastlantı olmadığı vurgulanan açıklamada, “Sürekli ‘kültürel iktidar olamadık’ yakınması yapan iktidarın hazırladığı önlem paketleri hususi olarak belirli türden bir yaşam tarzını hedef almaktadır. Geçtiğimiz dönem başlatılan etkinlik yasaklarının, müziğin sesini kısma telaşının ve özellikle kapatılan mekânların alkollü olmasının yegâne anlamı budur. İşte bugün de, bu yasaklar genişletilmiş olup, saat 22.00’nin ardından müzik ve sanatsal etkinlik yapılması engellenmeye başlanmıştır. Bunun kimi işletmeciler ve çalışanlar için yarattığı ekonomik buhran bir tarafa, kapsamı daraltılmak istenen kültürel üretim sürecine de verdiği hasarı tarif etmek imkânsızdır. İnanıyoruz ki; bu pandemi kolektif olarak, dayanışmayla, diri tutulan bir kamusal vicdanın getirdiği sorumluluklarla atlatılması gereken bir süreçtir” ifadeleri kullanıldı.

İZMİR


Etiketler : kültür emekçileri, sanat emekçileri, pandemi, protesto, İzmir,