Torba yasa genç köleler hedefliyor

02 Kas 2020

Meclis Genel Kurulu’na gelecek olan ve 25 yaş altındaki işçiler için esnek çalışma öngören tasarıya tepkiler büyüyor. Sosyalist gençler bu tasarının genç köleler hedeflediğini söylüyor.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’a gelmesi beklenen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” teklifine ilişkin tepkiler devam ediyor.

Türk-İŞ ve DİSK çeşitli açıklamalrla yasayı protesto ederken gençlerde gelecek olan tasarıya tepkili. Zira tasarı 50 ya üstüne olduğu gibi 25 yaş altındaki işçilere de esnek çalışma dayatması getiriyor.

MA'dan Kadir Güney'e konuşan sosyalist gençler bu durumu tüm gençler için güvencesiz çalışma olarak değerlendiriyor

Güvencesiz çalışma

Torba yasanın tüm gençlik için “güvencesiz çalışma” anlamına geldiğini belirten Kocaeli Emek Gençliği üyesi Cemre Kavuk, torba yasayla “genç köleler” yaratılmak istendiğini söyledi. Kavuk, “Bugün birçok arkadaşımız ağır koşullar altında, düşük ücretlerle uzun saatler çalışıyor. Sözleşmeli çalışmanın yaygın hale getirilmesi bu durumu daha çok yaygınlaştıracak. İşten çıkma halinde kıdem ve ihbar tazminatı alamayacağız. Bu da iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Mücadele edilmeli

Kölece çalışma koşulları ve düşük ücrete muhtaç bırakanlara karşı bütün gençlerin “güvenceli iş ve gelecek” talebi için bir araya gelmesi gerektiğini dile getiren Kavuk, “Patronların ve tek adam iktidarının geleceğimizi gasp etmesini önlemek için yan yana gelmekten başka bir çaremiz yok. Tek adam iktidarı ve patronların örgütlü bir şekilde haklarımıza karşı gerçekleştirdiği saldırıları ancak tüm Türkiye gençliğinin örgütlü mücadelesiyle savuşturabiliriz” diye belirtti.

Daha fazla sömürü

Kaldıraç okuru Gülfem Kavak da, torba yasadaki her maddenin bir yönüyle gençleri ilgilendirdiğini belirterek, buradaki amacın işçi sınıfının sermaye tarafından daha fazla sömürülmesi olduğunu kaydetti. Kavak, “Kapitalist sistem krizini aşmak için salgını fırsata çeviriyor. ‘Torba yasa’ gibi bir garabetle işçilere saldırıyor” ifadelerini kullandı.

Gençlerin işçi sınıfıyla yan yana gelmek ve birlikte hareket etmek zorunda olduğunu vurgulayan Kavak, “Furkan Celep’in intihar etmeden önce bıraktığı notu unutmadık. Bir ev bir araba için bu yaşamı sermaye sahiplerine peşkeş çekmeyeceğiz. Furkan ve nicelerini aramızda tutmanın tek yolu ise sermaye sahiplerini alaşağı etmektir. Direnmek ve sosyalizm için mücadele etmek gerekir” dedi.

Dayanışmayı büyütmeliyiz

Devrimci Öğrenci Birliği üyesi Muhammed Hizmetçi ise, geçinemedikleri için okul hayatında çalışmaya başladıklarını ifade ederek, yaşanan bu saldırılardan etkileneceklerini belirtti. Meselenin sadece çıkarılmak istenen torba yasa olmadığının altını çizen Hizmetçi, genç işçiler başta olmak üzere bir bütün olarak işçi sınıfının omurgasına bir saldırı olduğunu söyledi. Hizmetçi, şöyle devam etti: “Bizler de işçiler, emekçiler gibi başta kendi sorunlarımız için olmak üzere toplumsal sorunlara karşı da mücadele edecek örgütlülüklerimizi yaratmalıyız. İşçilerin her eylemiyle, yürüttüğü tüm mücadelelerle dayanışmayı büyütmeliyiz.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Esnek çalışma, Kıdem tazminatı, Gençlik,