‘Verilen cezayı tanımıyoruz’

21 Eki 2021

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıllık cezaya karşı kadınlar ayağa kalktı. İktidarın gözdağı verdiğine dikkat çeken kadınlar, mücadelelerinin daha da büyüyeceğini söyledi

Tevgera Jinên Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a yargılandığı davada toplamda 30 yıl hapis cezası verildi. Gökkan’ın kadın mücadelesindeki çalışmalarının suçlama konusu yapıldığı davada, “örgüt üyesi olmak” ile “örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” iddiaları ile ayrı ayrı cezalar verildi. Adil bir yargılama yapılmadığını belirten Gökkan, savunma yapmadığı duruşmada, “Kadın, yaşam, özgürlük dünyaya düşen bir cemredir” mesajını vererek TJA’nın illegalize edilmesine de tepki gösterdi. 

Gökkan’ın bu mücadelesini hem bölgede hem de batıda sahiplenen kadın örgütleri, mahkemenin verdiği 30 yıllık cezaya tepki gösterdi.

‘Ayşe Gökkan yalnız değildir’

 Kırkyama Kadın Dayanışması Üyesi Tülay Korkutan, verilen cezanın AKP-MHP iktidarının Kürt kadın hareketini baskı, sindirme ve geri adım atma politikasının bir sonucu olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Bu uzun yıllardır yürütülen bir politika. Ne bu zamana kadar kadın mücadelesi kendini feshedip ‘tamam’ dedi ne de Kürt kadınları sokakları, mücadele alanlarını terk etti. Bizler verilen bu cezayı asla kabul etmiyoruz. ‘Ayşe Gökkan yalnız değildir’ diye sokakta olacağız. Tüm kadınları ses çıkarmaya, sokaklarda olmaya, mücadele etmeye davet ediyoruz.”

‘Mücadelemiz sürecek’

 Mor Dayanışma üyesi Cemile Baklacı da Ayşe Gökkan’a verilen cezaya şu sözlerle tepki gösterdi: “İçeride ve dışarıda politikalarında başarısız olan iktidar blokunun kriz sarmalı içinde korkarak ve korku salarak yönet(eme)me sarmalının içindeyiz. Ayşe Gökkan’a verilen bu ceza iktidarın, erkek egemen adaletin kadın mücadelesinin yükselişine yaptığı müdahaledir. Kürt kadın mücadelesi tüm baskılara rağmen sürecektir.”

‘Gözdağı verilmek isteniyor’

 Kadınların Kurtuluşu’ndan Yeşim Tükel, “AKP-MHP faşist iktidarı Kürt halkına yönelik saldırılarda en başat ve en yoğun biçimde Kürt kadın hareketini ve öznelerini hedef almaktadır. Kadın kurtuluş mücadelesi öznelerinin ve feminist hareketinin birleşik zeminleri güçlendirilmek, erkek devlete karşı her cepheden, tümden bir yönelim örmek gerekiyor” diye konuştu.

‘Bunlar nafile çırpınışlar’

 Kadın Savunma Ağı’ndan Rüya Kurtuluş da verilen hapis cezasını kabul etmeyeceklerini söyledi. “Ayşe’nin örgütü kadın hareketidir” diyen Kurtuluş, “Her yönüyle iflas etmiş, toplumda meşruluğunu kaybetmiş bir iktidarın elindeki tek araca, zora başvurması dışında bir şey değil yaşadığımız. Fakat bunlar nafile çırpınışlar. Biz kadınların bir adım bile geri atmaya niyetimiz yok. Ayşe’nin de diğer tutsakların da özgürlüklerine kavuşacakları günlerin yakın olduğunu biliyoruz. Hep beraber daha çok mücadele ederek bu süreci hızlandırmalıyız. Kadın mücadelesi engel tanımaz” ifadelerinde bulundu.

Gökkan için Kadıköy’de eylem

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıllık hapis cezasına karşı kadınlar birçok kentte alanlara çıktı. Kadınlar Birlikte Güçlü de bugün saat 19.30’da Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirme kararı aldı. Dijital medya hesaplarından duyuru yapan kadınlar, #AyşeGökkan’a politika yaptığı için, Kürt bir kadın olarak mücadele ettiği için 30 yıl hapis cezası verildi! Kararı tanımadığımızı ilan etmek, baskı ve tutuklamaların karşısında kadın dayanışmasıyla bir aradayız demek için 22 Ekim Cuma 19.30’da Kadıköy Süreyya Operası’ndayız!” dedi.

İSTANBUL / JINNEWS


Etiketler : ayşe gökkan,