10 ayda 246 kadın katledildi

22 Kas 2020

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun istatistiklerine göre, Ocak ayının başından Ekim'in sonuna kadar en az 246 kadın katledildi. Çok sayıda kadının ölümü ise şüpheli bulundu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun istatistiklerine göre, Ocak ile Ekim ayları arasında katledilen ve şüpheli şekilde ölen kadınların sayısı şöyle tespit edildi:

OCAK

Yılın ilk ayında, Türkiye ve Kürt illerinde 27 kadın katledildi, 7 kadının ölümü ise 'şüpheli’ görüldü. Kadınlardan 5'i, boşanmak istediği, 'barışma' isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi "gerekçelerle" katledildi. 22 kadının katledilme bahanesi ise tespit edilemedi. Kadınların 18’i evinde katledilirken, cinayetlerin yarısından çoğu ateşli silahla işlendi.

ŞUBAT

Şubat'ta 22 kadın katledildi. Bu ayda 12 kadın şüpheli halde ölü bulundu. 21 kadından 1’inin kim tarafından katledildiği saptanamadı; 8’i evli olduğu erkek, 5’i tanıdık, 3’ü birlikte oldukları erkek, 3’ü oğlu, 1’i babası, 1’i de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi. Şubat'ta da cinayet yerleri çoğu kez ev içiydi.

MART

Salgın nedeniyle herkesin eve kapanmaya başladığı Mart ayında erkekler 29 kadını katletti. 9 kadının ölümü de şüpheli bulundu. Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan 31 Mart’a kadar 21 kadın katledildi. Cinayetler yine çoğunlukla ateşli silahla gerçekleşti.

NİSAN

Nisanda ise 20 kadın erkekler tarafından katledildi. Yine 20 kadının ölümü de şüpheli olarak değerlendirildi. 14 kadının "neden öldürüldüğü" tespit edilemezken, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü 'barışma' isteğini reddetmek ve boşanmayı istemek gibi sebeplerle katledildi.

MAYIS

Erkekler, Mayıs'ta da 21 kadını katlederken, bu ayda da 18 şüpheli kadın ölümü görüldü. Kadınlar yine en çok evlerinde ve tanıdıkları kişiler tarafından katledildi. Mayıs'ta sadece bir haftada 5 kadın katledildi.

HAZİRAN

Koronavirüs salgınının yayılmaya devam ettiği Haziran ayında da kadınlar katledildi. Bu ay 23'ü şüpheli şekilde hayatını kaybederken, 27 kadın ise öldürüldü. 14 kadın da hayatına dair karar vermek isterken katledildi.

TEMMUZ

2020'nin Temmuz ayında kadın cinayetlerinde artış devam etti. Bu ay 36 kadın erkekler tarafından katledildi, 11 şüpheli ölüm de aydınlatılamadı. Temmuz'da 13 kadın hayatına dair karar vermek isterken katledildi.

AĞUSTOS

Ağustos'ta da 16 kadının 'intihar ettiği' belirtilirken, 27 kadın katledildi. Yine 23 kadının ölümü şüpheliydi.

EYLÜL

Eylül'de kadınların mücadelesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması tartışması kapandı. Bu ay erkekler 16 kadını daha katletti. Şüpheli halde ölü bulunan kadınların sayısı da 20 oldu.

EKİM

Ekim'de katledilen kadınların sayısı da 21'di. Kadınlardan 12'si evlerinde tanıdıkları erkekler tarafından katledildi. Ekim'de 8 kadının ölümü de şüpheli bulundu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu,