Acemoğlu: Ekonomik krizler zorluklarına rağmen demokrasiye yol açıyor

19 Eki 2021

TÜSİAD toplantısında konuşan Daron Acemoğlu, diktatörlükler kendi başlarına gitmezler diyerek,“Ekonomik krizler zorluklarına rağmen demokrasiye yol açıyorlar” ifadelerini kullandı

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuştu. Demokrasinin önemine dikkat çeken Acemoğlu, bir grafik yansıtarak, "Hiçbir filtreden geçirmeden direkt 1950’den beri kişi dünyadaki tüm ülkelerin kişi başına gelen gayrisafi milli hasılasını gösteriyorum" bilgisini verdi.

Demokrasilerin ülkelerin ekonomik anlamda büyümesine çok pozitif bir etkide bulunduğunu belirten Acemoğlu, şu ifadeleri dikkati çekti: "Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyorlar. Ekonomik krizler içinde… Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar. Ve buna rağmen, bu zorluklara rağmen demokrasiler bu katkılarda bulunuyorlar.”

Türkiye'de eşitsizlik

Acemoğlu, büyümeye dair, "2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor; ama kaliteli büyümenin, kurumsallaşmanın geri gittiği zamanda eşitsizliğin yine arttığını görüyoruz" dedi. Acemoğlu, teknolojideki ilerlemenin hızlı yapılmaması ve rantlardan dolayı Türkiye’de eşitsizliğin hızlandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Bunların hepsinin de altında kurumların kötüleşmesinin bir rolü var" dedi.

Acemoğlu, "Hangi kurumsal indekse bakarsanız, Türkiye’de son 15 sene içinde birçok gerileme var. Özellikle beş altı sene içinde Türkiye en çok kurumsal kötüleşmeyi geçiren ülke, Mali’den sonra. Bunların içinde özellikle medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğü var” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : TÜSİAD,