Af Örgütü: Meksika'da günde en az 10 kadın ve kız çocuğu öldürülüyor

21 Eyl 2021

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı rapora göre, Meksika’da günde en az 10 kadın ve kız çocuğu katlediliyor. 2020 yılında 3 bin 723 kadın katledilirken, sadece 940’ı cinayet olarak soruşturuldu

Uluslararası Af Örgütü, Meksika'da kadına yönelik şiddete dair bir rapor hazırladı. “Justice on Trial” adlı raporda, ülkede kadın katliamlarının birçoğunun soruşturulmadığı ve yetkililerin şiddeti önleme konusunda isteksiz ve başarısız olduklarına dikkat çekildi. 

 Günde en az 10 kadın ve kız çocuğunun katledildiği kaydedilen raporda, yetkililerin katliamları önleme konusundaki yetersizliğine vurgu yapılarak, “Meksikalı yetkililer mağdurların yaşam haklarını korumada, kişisel bütünlüklerini güvence altına almada, kadınlara yönelik şiddeti önleme görevini yerine getirmede başarısız olmaya devam ediyor” denildi. Kuzey Meksika’da kadına yönelik şiddete dikkat çekilen raporda, “Yetkililer şiddeti önlemede çok başarısız. Bir yandan şiddet önlenmezken, öte yandan şiddeti uygulayan kişiler hakkında soruşturmalarda yetersizlikler de yaşanıyor” ifadelerine yer verildi. 

  2020 yılında 3 bin 723 kadın katledildi

Resmi verilere göre, Meksika’da 2020 yılında 3 bin 723 kadın katledilirken, sadece 940’ı cinayet olarak soruşturuldu. Raporda, “Yetkililer hazırladığımız verileri dikkate almadı, sadece aileler çocuklarının davalarına sahip çıkıyor ve sürdürüyor. Cinayetlerin işlendiği mekanda deliller iyice çözüme kavuşturulmuyor ve kanıtlar yanlış kullanılıyor. Katledilenlerin cep telefonlarından konum bilgilerine ulaşılabilir ve bu gibi ipuçları ile failler ortaya çıkarılabilir” denildi.

 HABER MERKEZİ


Etiketler : Meksika, kadın Cinayetleri,