AİHM: Rusya zehirleyerek öldürdü

21 Eyl 2021

AİHM, Litvinenko'nun öldürülmesinden Rusya'nın sorumlu olduğuna hükmetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski Rus ajanı Alexander Litvinenko'nun Londra'da öldürülmesinden Rusya'nın sorumlu olduğuna hükmetti. 

AİHM eski Rus ajanı Alexander Litvinenko'a Londra'da zehirli süikast davasını karara bağladı. AİHM'in kararında, "Litvinenko suikastı, Rusya'ya isnat edilebilir" denildi. Suikast Strasbourg'daki mahkemeye Litvinenko'nun dul eşi Marina tarafından taşınmıştı.

İngiliz vatandaşlığına geçen Vladimir Putin yönetimi karşıtı 43 yaşındaki Alexander Litvinenko, 2006'da Londra'daki Millenium Otel'de servis edilen yeşil çaya konulmuş Polonyum-210 adlı madde ile zehirlenmişti.

Polonyum, nadir bulunan ve istihbarat örgütlerinin profesyonelce kullandığı bir radyoaktif maddeydi.

İngiltere'de 2016'da yapılan soruşturmada, cinayetin "büyük ihtimalle" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayıyla işlendiğine hükmetti.

Soruşturmada, cinayetin muhtemelen Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) yönettiği bir operasyonla, eski KGB'li koruma Andrei Lugoyov ve bir başka Rus vatandaşı Dimitri Kovtun tarafından işlendiğine hükmedilmişti.

İngiltere-Rusya ilişkilerinde gerginlik yaratan cinayet sonrası iki ülke ilişkileri Soğuk Savaş sonrası en düşük düzeye geriledi.

Lugoyov ve Kovtun 

Andrei Lugoyov ve Dimitri Kovtun suçlamaları reddedetti. AİHM ise iki ismin de cinayete karıştığına hükmetti.

AİHM kararında, "Nadir bulunan ölümcül bir zehrin elde edilmesini de içeren planlı ve karmaşık operasyon, ikilinin seyahat düzenlemeleri, zehrin tekrar tekrar ve sürekli verilmeye çalışılması, Litvinenko'nun operasyonun hedefi olduğunu gösteriyor" denildi. Mahkeme “Alexander Litvinenko’nun İngiltere’de uğradığı suikastten Rusya sorumludur” ifadesi yer aldı. Mahkeme, Litvinenko suikastının Rus ajanlar Andrey Lugovoy ile Dmitriy Kovtun tarafından düzenlendiğinin "şüphe götürmez bir gerçek" olduğunu belirtti. Kararda, iki Rus ajanının zehirli maddeyi kendi başlarına temin etme imkanları olmadığı, Lugovoy ve Kovtun'un Rusya makamları tarafından yönlendirildiği ve kontrol edildiğine dair göstergeler bulunduğu kaydedildi.

AİHM, Rusya'nın Litvinenko'nun ölümüyle ilgili gerçekleri ortaya çıkaracak ve sorumluları cezalandıracak etkili bir iç soruşturma yürütmediğini de vurguladı. 

AİHM, Moskova'nın Marina Litvinenko'ya 100 bin euro manevi tazminat ile 22 bin 500 euro tutarındaki mahkeme masraflarını ödemesine hükmetti.

Putin'in sözcüsü

Vladimir Putin'in sözcüsü açıklama yaptı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu soruşturmadan hala bir sonuç alınamadı, dolayısıyla böyle açıklamalar yapmak, en hafif iddiasıyla temelsizdir. Bu kararlara kabul etmeye hazı değiliz. AİHM'in bu suikast konusunda bilgi sahibi olmaya yetkisi ya da teknik kapasitesi yok." 

Ne olmuştu?

İngiltere istinbaratı (MI6) için çalışan eski KGB ajanı Alexander Litvinenko, Londra'da bir otelde çayına karıştırılan radyoaktif Polonyum-210 maddesinden zehirlenerek 2006 yılında, 43 yaşında hayatını kaybetmişti. Litvinenko'nun ölümünden önce 3 kez Lugoyov ve Kovtun ile görüştüğü belirlenmiş, bu iki kişinin kaldığı otel odasında ve gittikleri yerlerde zehirli polonyum maddesinin kalıntılarına rastlandığı açıklanmıştı.STRASBOURG

 


Etiketler : Alexander Litvinenko, Polonyum-210,