Aileye 5 yıldır cenaze verilmiyor

20 Kas 2020

MEBYA-DER, Yüksekova'da yaşamını yitiren ve DNA test sonucu belli olmasına rağmen Nevin Dinç'in cenazesinin 5 yıldır ailesine verilmediğini belirtti

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA DER), Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşamını yitiren HPG'li Nevin Dinç'in cenazesinin ailesine verilmesi için Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Yeniköy Asri Mezarlığında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Dinç'in ailesi ve MEBYA-DER üyeleri katıldı.

Açıklamada konuşan MEBYA-DER Eşbaşkanı Şeyhmus Karadağ, Dinç'in 2004 yılında PKK’ye katıldığını, 2015-2016 Yüksekova'da yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Dinç'in cenazesinin Erzurum'a götürüldüğünü, üç ay aradan sonra aile üyelerinin DNA testi için kente gidip kan örneğini verdiğini dile getiren Karadağ, DNA sonuçlarının iki ay sonra aile üyelerine bildirildiğini ifade etti.

'Bu zulüm artık bitsin'

Anne Sabahat Dinç ise iki ay sonra çıkan DNA sonuçları sonucu çocuklarının cenazesi almak için yetkilileri telefonla aradıklarını, ancak kızlarının ismini söylediklerinde kendilerine çocuklarının "terörist" olduğunu, bu yüzden savcıların olmadığının aktarıldığını söyledi. Bu aramadan sonra 2016 yılında iki kez Erzurum’a gidip savcılığa başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Dinç, Nevin Dinç'in cenazesinin Erzurum'da kimsesizler mezarlığına defnedildiğini belirtti.

Anne Dinç, çocuğuna ait cenazesinin kendilerine verilmesini istedi. Yapılanların hukuksuzluk olduğunu sözlerine ekleyen Anne Dinç, "Öldükten sonra ondan ne istiyorsunuz. Cenazelerimizi almamıza tahammülleri yok, bu zulüm artık bitsin" dedi.

DİYARBAKIR


Etiketler : Nevin Dinç, MEBYA-DER,