Altın Koza Film Festivali'nde ödüller verildi

20 Eyl 2021

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Onur Ödülü'ne layık görülen Haluk Bilginer, yaptığı konuşmada, 'Dik duranlara selam olsun' dedi

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu. En İyi Film ödülüne Ahmet Necdet Çupur’un yönettiği “Yaramaz Çocuklar” filmi layık görüldü. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Cemil Şov” filmindeki performansıyla Ozan Çelik’e, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise “Koridor” filmdeki performanslarıyla Ayşe Demre ve Emel Göksu’ya verildi.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Şebnem Özinal ve Volkan Severcan'ın yaptığı Büyük Ödül Töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçip alana gelmesiyle başladı.

Törende, hayatını kaybeden sanatçılar, Feridun Düzağaç’ın seslendirdiği "Unutama Beni" şarkısı eşliğinde anıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, törende yaptığı konuşmada, festivali bu yıl "doğa" temasıyla düzenlediklerini söyledi. Sinema denince akla Adana'nın geldiğini ifade eden Karalar, kentin sinemaya kattığı değerin tartışılmaz olduğunu belirtti. Karalar, bu yıl festivali diğer yıllardan farklı olarak insanların ayağına götürdüklerini, bu kapsamda 30 farklı yerde yazlık sinema gösterimlerinin olduğunu kaydetti.

Şerif Sezer’e ödül

Bu yıl Onur Ödülleri de verildi. Onur ödüllerine Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer layık görüldü. Törende sinemanın usta ismi Şerif Sezer’e ödülünü, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney verdi. Güney, "Bu güzel ve zarif arkadaşım bizim ve Türk sineması için çok değerli. Ödülü kendisine verdiğim için ayrıca çok mutluyum" dedi. Ödülünü almak için sahneye gelen Şerif Sezer, "Ben çok şanslı bir oyuncuyum. Çok az filmde oynadım ama oynadığım tüm filmler çok iyi filmler oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca kaybettiğimiz festival direktörü Kadir Beycioğlu’nu anmak istiyorum. Altın Koza benim için biraz da Kadir Beycioğlu demekti" dedi. 

Festivalde Onur Ödülü’nü alan bir diğer isim Yavuz Turgul, sağlık nedenlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta yönetmenin ödülünü kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı. Haluk Bilginer de ödülünü sinemanın usta ismi Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın elinden aldı. 

Etkinliğin sonunda festivalde, "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması", "Uluslararası Kısa Film Yarışması", "Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması" ve "Adana Kısa Film Yarışması"nda ödül alanlar ile ödülleri takdim edenler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bilginer: Dik duranlara selam olsun

Haluk Bilginer, yirmi yıl önce bir röportajda söylediği "Bundan yirmi yıl sonraki Haluk Bilginer'i çok kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak" sözlerine ithafen konuşmasında "Yirmi yıl sonra buradayım, karşınızdayım. Bir yirmi yıl sonra neler öğreneceğimi çok merak ediyorum. Hâlâ buradaysam, size söz veriyorum yirmi yıl sonra da buraya geleceğim" dedi.

"Türkiye'de sanat hep, 'rağmen' yapıla gelmiştir. Yasaklara rağmen, sansüre rağmen, engellenmeye rağmen, olanaksızlıklara rağmen..." diyen Bilginer, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ama ülkemizin sanatçıları, bu engelleri aşarak, bu duvarları yıkarak dünya çapında ödül alan işler yapmayı becermişlerdir. Bu da sanatçının inancı, inadı, direnci ve gerçeği söylemek için çabası… Adana Altın Koza Festivali de öyle… 1969'dan beri engellere karşı direnerek, bugünlere gelebilmiş prestijli bir festival olmayı başarmıştır. Başta Zeydan Karalar'ın katkıları, destekçileri, gönüllüleri... Onlara şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Buradan 'Onur Ödülü' almak benim için büyük bir onur. Çok teşekkür ederim. Bu onuru 2 çok sevdiğim ustayla paylaşıyor olmak, Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşıyor olmak benim için büyük bir onur. Sizlere çok teşekkür ederim. Eğri zamanlarda dik duranlara selam olsun."

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler : 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali,