Altındağ'da mülteci çocuklar

20 Kas 2020

Mülteci çocuklar Türkiye’de de ağır hak ihlallerine maruz kalıyor. Dünya Evimiz Derneği’nin saha çalışmalarına göre Altındağ ilçesinde yaşayan mülteci çocuk nüfusu 80 bin

Sefalet koşullarında yaşayan mülteci çocuklar, Türkiye’de de ağır hak ihlallerine maruz kalıyor. Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün verilerine göre; Altındağ ilçesinde 90 bin, resmi olmayan verilere göre ise 120 bin mülteci yaşıyor. Dünya Evimiz Derneği’nin saha çalışmalarına göre; ilçede yaşayan mülteci çocuk nüfusu 80 bin.

Doktor olmak istiyor

Geçtiğimiz yıl göç yollarına düşerek Afganistan’dan Türkiye’ye gelen 7 yaşındaki Ali Sina, eğitim hakkından mahrum kalan binlerce çocuktan biri. Okula gitmek isteyen Sina’nın hayali ise öğretmen olmak. Sokakta ayrımcılığa maruz kalan Sina’nın kardeşi dışında arkadaşı da yok. Kimliği olmadığı için okula gidemeyen binlerce çocuktan biri de 10 yaşındaki Ali Sacar. Rüyalarında okula gittiğini gören Sacar, doktor olmayı hedefliyor.

Ayrımcılık yapılıyor

Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan 11 yaşındaki Şukufe Nurzai ise hem Türkçe bilmediği için zorlanıyor hem de içinde bulundukları maddi zorluklar nedeniyle EBA’ya bağlanma koşullarını sağlayamıyor. Farsça konuştuğu için ayrımcılığa maruz kaldığını ifade eden Nori, “Markete ekmek almaya gittiğimde çocuklar beni dövüyor” diyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : mülteci çocuklar, Altındağ, Dünya Çocuk Hakları günü,