AUKUS krizi: Biden, Macron'a güven vermeye çalıştı

22 Eyl 2021

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Biden, Fransa'ya 'sırtımızdan vurulduk' açıklamasını yaptıran AUKUS Paktı anlaşması ve Paris'e yansımasını görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Başkanı Joseph (Joe) Biden, Pasifik'e odaklanan ABD ile 

Avustralya ve İngiltere arasındaki nükleer denizaltı anlaşması sonrası yaşanan krizi 22 Eylül'de telefonda görüştü.

Euronews'in haberine göre Elysee Sarayı ve Beyaz Saray'dan yapılan ortak açıklamada, iki ülke liderinin gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile ortaklık kurmasıyla yaşanan krizin ardından güveni garanti eden şartları oluşturmak ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derin istişare sürecini başlatmaya karar verildiği" bildirildi.

İstişare sürecini başlatmaya...

Fransa ve ABD'den yapılan ortak yazılı açıklamada ayrıca, Biden'ın talebi üzerine, ikilinin denizaltı projesine ilişkin yapılan açıklamanın sonuçlarını ele almak üzere telefonda görüştüğü belirtildi.

"Macron ve Biden, müttefiklerin arasında Fransa'nın ve Avrupalı ortakların stratejik çıkarlarına ilişkin meselelerde yapılan açık istişarelerin bu durumu önleyebileceği hususunda mutabık kaldılar. İki devlet başkanı, güveni garanti eden şartları oluşturmak ve ortak hedeflere ulaşmak için somut önlemler önermeyi amaçlayan derin istişare sürecini başlatmaya karar verdi" ifadesine yer verildi.

Büyükelçi ABD'ye dönecek

Macron ve Biden'ın anlaşma noktalarına ulaşmak ve bu sürecin dinamik şekilde devamlılığını sağlamak için ekim sonunda Avrupa'da bir araya geleceği aktarılırken, Macron'un bu bağlamda Fransa'nın Washington Büyükelçisi'nin gelecek hafta ABD'deki görevine dönmesine karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD'nin, Fransa'nın ve Avrupa Birliği'nin Hint-Pasifik bölgesindeki angajmanının stratejik önem taşıdığını teyit ettiği belirtildi.

ABD'nin transatlantik ile küresel güvenliğe olumlu katkıda bulunarak ve NATO'nun rolünü güçlendirerek "Avrupa'nın savunmasının" daha güçlü ve verimli olmasının gerekli olduğunu kabul ettiği ifade edilen açıklamada, ABD'nin terörle mücadele kapsamında Sahel bölgesinde Avrupa ülkelerinin yürüttüğü teröre karşı operasyonlara desteği güçlendirmeyi taahhüt ettiği kaydedildi.

AUKUS Paktı

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının (AUKUS Paktı) ardından, Avustralya'nın Fransız Naval Group'la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Üç ülkenin anlaşmasıyla nükleer denizaltı teknolojisi Avustralya ile paylaşılacaktı ve bu Çin'e karşı denizlerde bir denge oluşturacaktı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, 16 Eylül'de şu açıklamayı yapmıştı: "Gerçekten sırtımızdan vurulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk ve bu güvene ihanet edildi." 

17 Eylül'de Macron'un talimatıyla Fransa'nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklayan Le Drian, ABD'nin tutumunu "hayal kırıklığı" olarak nitelendirmişti.

PARİS

 


Etiketler : Macron, Biden,