AUKUS Paktı krizinde artçı şoklar: Savunma Bakanı Senato'da yuhalandı

23 Eyl 2021

Fransa Savunma Bakanı Parly, AUKUS Paktı krizi nedeniyle Senato'da yuhalandı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya'nın Paris'le olan denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile AUKUS Paktı imzalamasının yol açtığı kriz hakkında Senato'da açıklama yaparken yuhalandı.

Paris'le olan denizaltı anlaşmasını iptal eden Avustralya, ABD ve İngiltere ile Çin'i kuşatma adına nükleer denizaltı alışverişi için anlaşma (AUKUS anlaşması) imzalamasının yarattığı krizin artçı şokları sürüyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Çin'i kuşatma adına nükleer denizaltı anlaşmasının iptalinin yol açtığı diplomatik krize dair Senato'da konuştu.  

Parly, Avustralya'nın Fransa'nın güvenini kırdığını, bu durumu önceden öngöremeyeceklerini savundu: "Tarihi tersten yazamayız aksi halde kendimizi hakim ya da savcı yerine koymuş oluruz. Ama anlıyorum ki Senato o niyette."

Senatörler Parly'yi yuhaladı. Senatörler sıralara da vurarak bakana tepki gösterdi. Savunma Bakanı Parly, Senato başkanının müdahalesiyle konuşmasını sürdürebildi.

Avustralya'nın tavrının, NATO içinde siyasi diyalog olmadığını gösterdiğini savunan Parly, diğer yandan bunun, NATO'dan çıkmayı gerektirmediği, ancak NATO'nun yeni strateji konsepti belirlemesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Gerçekten sırtımızdan vurulduk" demişti.

PARİS

 


Etiketler : Fransa Savunma Bakanı Florence Parly,