Gazze'ye hava saldırısı

13 May 2021

İsrail ordusu, Gazze’ye kara operasyonu başlattığını ve askerlerin Gazze'ye girdiğini duyurdu.

İsrail, Gazze’ye kara operasyonu başlattığını ve İsrail askerlerinin Gazze'ye girdiğini duyurdu. Bölgeden alınan bilgilere göre, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısı da artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda, 27'si çocuk, 11'i kadın, 1'i yaşlı olmak üzere 103 kişi hayatını kaybederken, yaralı sayısının 530'a ulaştığı aktarıldı. Son yapılan açıklamaya göre İsrail, Gazze’ye kara operasyonu başlattığını ve İsrail askerlerinin Gazze'ye girdiğini duyurdu. 

İsrail uçakları, Beyt Lahiya bölgesindeki Şeyh Zayid kenti çevresini havadan bombardımana tutmuş, saldırıda bölgedeki pek çok bina yıkılmıştı.

Olağanüstü toplantı engellendi

ABD, İsrail-Filistin geriliminin ele alınacağı yarınki BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplantısını engelledi. Diplomatik kaynaklara göre ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail ile Filistin arasında tırmanan gerilimi ele almak üzere Cuma günü yapacağı olağanüstü toplantıyı engelledi.

AFP'ye konuşan Çinli bir diplomat, ABD'nin video konferansa karşı çıktığını belirterek "Yarın Güvenlik Konseyi toplantısı olmayacak" dedi.

Başka bir diplomat da, ABD'nin bu toplantıyı Salı gününe ertelemek istediğini, bunun yapılması halinde toplantının acil özelliğinin kalmayacağını ifade etti.

Reuters haber ajansı, ABD'nin buna gerekçe olarak diplomatik çabaları gösterdiğini, Salı günü yapılacak bir toplantıya açık kapı bıraktığını duyurdu.

BM Güvenlik Konseyi, Pazartesi ve Çarşamba günleri de konuyla ilgili acil toplantılar yapmış, ancak herhangi bir ortak açıklama yayımlanmamıştı.

Diplomatik kaynaklar ortak açıklamaya ABD'nin itiriaz ettiğini belirtmişti.

Lübnan'dan İsrail'e roket atıldı 

Öte yandan Lübnan medyasında yer alan haberlerde, Güney Lübnan'dan İsrail'e 3 roket atıldığı bildirildi. İsrail Savunma Kuvvetleri, iddiayı doğruladı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : İsrail-Filistin,