Barış Anneleri: Savaşın bitmesini istiyoruz

16 Haz 2021

Barış Anneleri Küçükçekmece Gölü'ne karanfil bırakarak KDP’ye çağrı yaptı: 'Kürtler arası birliği sağlayın'

TSK ve KDP’ye operasyondan dolayı tepkiler yükseliyor. İstanbul ve Süleymaniye’deki Barış Anneleri operasyona tepki gösterdi. 

Tevgera Jinen Azad (TJA), İstanbul Küçükçekmece’deki HDP Kanarya Mahallesi Temsilciliği’nde Barış Anneleri ile erteledikleri “Anneler Günü” vesilesi ile bir araya geldi. Burada konuşan Barış Annesi Güler Buğday, Kürtlerin 40 yıldır mücadele ettiğini vurgulayarak, kazanımlarının ellerinden alınmaya çalışıldığını belirtti. 

Söz konusu Kürtler olunca herkesin bir olduğuna değinen Buğday, “Biz savaşın bitmesini istiyoruz. Biz savaşın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Buradan bir kez daha Barzani’ye sesleniyoruz: Adınız dünyada ihanetle anılıyor. Artık yeter. Milyonlarca annenin ciğeri yanıyor. Kardeş kanı akıtılmasın, Kürt gençleri öldürülmesin. Gerilla kim, peşmerge kim? Bunlar hepsi Kürt gençleri değil mi, bu zulme karşı durun. Kendilerine ‘Biz ne yapıyoruz’ diye sorsunlar. Dört parça Kürdistan’da annelerin feryatlarını duysunlar. Bizim çağrımız savaşın son bulması, tüm dünyada Kürtler arası birliğin sağlanmasıdır. Kürdistan’ın her parçası Kürtlerindir ve bunu iyi bilsinler” ifadelerini kullandı. Anneler, daha sonra Küçükçekmece Gölü sahiline inerek, göle karanfil bıraktı. 

Birbirine silah doğrultmasınSüleymaniye’deki Barış Anneleri Rojnews’e yaptıkları değerlendirmelerde “Topraklarımızın Türkiye tarafından işgal edilmesini istemiyoruz, en kısa zamanda topraklarımızdan çıkmasını umut ediyoruz. Gerilla ve peşmerge çocuklarımızın, aynı mevzide DAİŞ’e karşı savaştığı gibi kendi toprakları için savaşmasını istiyoruz. Çocuklarımız silahlarını birbirlerine doğrultmasın. Kürtler aynı dilden aynı ulustan, başka bir devletin çıkarlarına hizmet etmelerine gerek yok” dedi. Anneler, siyasi partilere seslenerek saldırılara karşı birlikte durmalarını istedi.Qamişlo’da yürüyüş

Kuzey ve Doğu Suriye kenti Qamişlo’ya bağlı Dêrik, Girkê Legê, Çilaxa, Til Koçer, Berava ve Koçerat’ta da bir araya gelen halklar, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne başlattığı operasyonları ve KDP’nin operasyonlara destek veren tutumunu yaptıkları yürüyüşlerle kınadı.

 

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Barış Anneleri, sınır ötesi operasyon,