Bebeklere yanlış aşı skandalı

23 Eyl 2021

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, sağlık ocaklarında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını söyledi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ölenlerin sayısı artarken hükümetin tedbirler konusundaki yetersizliği uzmanlar tarafından eleştiriliyor. Aynı zamanda aşıyla ilgili skandalların da ardı arkası kesilmiyor. 'Sağlık ocaklarında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldı' iddiası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bazı sağlık ocaklarında bebeklere ‘yanlışlıkla’ koronavirüs aşısı yapıldığını öne sürdü. 

Yanlış ama iyi diye savundu

NTV’ye konuşan Prof. Dr. Kurugöl şu ifadeleri kullandı: “Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, hepatit b aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde. Ve son derece iyi antikor oldu. 6 aylık bebekte, 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor.”

Kapanma asla olmayacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile yaptığı toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. Koca, toplantıda “Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık üniversiteler dahil okulların en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıyız” kararında olduklarını söyledi. 

Bir günde 242 ölüm

Koronavirüs nedeniyle 22 Eylül'de 242 kişi daha yaşamını yitirdi, 28 bin 168 yeni vaka tespit edildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kovid-19 aşısı, Kovid-19, Kovid-19 vakaları,