Bilim Kurulu üyesi: 5 bin vaka hedefi ancak Temmuz'da gerçekleşir

14 May 2021

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın şampiyonluk kutlamaları ve gösteriler gölgesinde geçen kapanma nedeniyle 5 bin vaka hedefinin Temmuz’da anca görüleceğini söyledi

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın kapanma dönemine ilişkin görüşlerini sundu.

Sarıkaya köşesinde Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tam kapanma öncesinde işaret ettiği 5 bin vaka hedefine ulaşmanın bu ay sonunda dahi mümkün olmayacağı düşüncesini aktardı.

Sarıkaya, şöyle devam etti:

"Açılma ile birlikte yeniden vaka sayılarının 20 binli rakamlara ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yaptığı hesaplamalara göre eğer bugünkü gibi yarı kapanma ile gidilirse ancak Temmuz başında 5 binli rakamlara ulaşılır. Onun öncesinde 5 bin sayısından ancak rakamsal olarak söz edilebilir.

Prof. Dr. Levent Akın’ın önerisi daha önce hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na sundukları, ancak uygulamasında sorun yaşanan kademeli açılma planının devreye konulması.

Yani kırmızı kentlerde tam kapanma sağlanırken, mavi olanlarda her şeyin normalleşmesi. Bu yapıldığı takdirde kademeli normalleşmenin daha sağlıklı olacağını belirtti. Bu aşamada sokaklardaki kalabalığa da dikkat çekti.

Aslında haksız değil, çünkü 7 milyon kişi izin aldı, onun öncesinde de 3 milyon vardı; dolayısıyla 10 milyon kişinin izin belgesi ile sokakta bulunduğu ortamda normal yaşam sürüyor demektir.

'Bir yandan gösteri, diğer yandan şampiyonluk kutlaması için sokağa gidişle 5 binli rakamlara ancak Temmuz başında ineriz…'"

Hedeflenen sayı

Turizm Bakanı kapanma sonrası 5 bin vakaya inmek istediklerini açıklamış o dönem bu ifade çok tartışılmıştı. Ancak kapanma döneminde 7 milyon yurttaşın izinli çalışması. Adana Demirspor şampiyonluk kutlamaları, kalabalık kılınan bayram namazları ve İsrail protestoları nedeniyle vaka sayının düşmesi olası görünmüyor.


Etiketler : Koronavirüs Türkiye,