Boğaziçi öğrencileri serbest bırakıldı

24 Eki 2021

Boğaziçi Üniversitesi rektörünü protesto ettikleri için polis ve ÖGB tarafından darp edilerek gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı 

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası önünde 22 Ekim’de rektör atamalarını protesto ettikleri sırada polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınan 45 öğrenciden 42’si, dün emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Çağlayan Adliyesi’ne sevk edilen bir öğrenci adli kontrol, ikisi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme, 3 öğrencinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Serbest bırakılan öğrenciler, adliye önünde bekleyen arkadaşları tarafından alkışlarla karşılandı.

Çadır kurmuşlardı

Öğrenciler, kayyum rektör Naci İnci'yi protesto etmek için Güney Kampüsü'nde geçtiğimiz günlerde çadır kurmuştu. ÖGB ise bunun üzerine öğrencilerin çadırlarını zorla kaldırdı. Bu esnada çadırların kaldırılmasına engel olmak isteyen öğrenciler darp edildi. 

Aynı noktada beklemeye devam eden öğrencileri abulakaya alan polis, oturma eylemi yapan öğrencilere saldırdı. Polis darp ederek 45 öğrenciyi gözaltına alındı. Gözaltı anına ait görüntüler ise sosyal medyada büyük tepki çekti. 

İSTANBUL

 


Etiketler : Boğaziçi öğrencileri çadır eylemi,