Buldan: AKP'ye rağmen barışı getireceğiz

16 Haz 2021

'Kadın yoksulluğuna hayır' kampanyası kapsamından İskenderun'da kadınlarla bir araya gelen Pervin Buldan, "Özgür bir yaşamın mücadelesini halklarla birlikte kazanancağız. Barışı bu ülkeye AKP'ye rağmen getireceğiz. Bu ülkede tecridi de kaldıracağız, ölümleri durduracağız ve barışı da sağlayacağız" dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi'nin "Kadın yoksulluğuna hayır" buluşmaları kapsamında Çukurova'daki temaslarının 3'üncü gününde devam ediyor. Meclis, Hatay'ın İskenderun ilçesinde kadınlarla bir araya geldi. HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, Eşbaşkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce'nin aralarında olduğu heyet, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı'nda kadınlarla bir araya geldi.

'Haksızlıklarına karşı çıkmaya devam edeceğiz'

Kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Eşbaşkan Pervin Buldan, "Antakya gibi savaşların ve çatışmaların olmasını istemeyen, her zaman halkların ortak yaşamını savunan bir kentten Türkiye halklarına seslenmek onur verici. Bu ülkede adaletin kırıntılarının kalmadığı bir dönem yaşıyoruz. Bunun acısını büyük bedeller ödeyerek sürdürüyoruz. Bizler geçmişe bakıyoruz, bu ülkede büyük zulümlerin yaşandığına her zaman tanıklık ettik. Ama en büyük haksızlıkların yaşandığı AKP döneminin bedelini yaşıyoruz. Hiçbir dönemde bu kadar zulmün yaşandığına tanık olmadık. Kimse AKP'nin yönetiminden memnun değil. Hala bu ülkeyi yalanla yönetemeye çalışıyorlar. Ama biz onların haksızlıklarına karşı çıkmaya devam edeceğiz. Bu bizim görevimiz ve boynumuzun borcudur" dedi.

'Bu ülkede işçinin, kadının hakkını savunan tek parti HDP'dir'

Kobanê Davası'na değinen Buldan, "Bu yargılamanın sonucunda kaybeden Kürtler ve HDP olmayacak. Kaybeden AKP ve IŞİD olacak. Biz bu ülkede savaşların olmaması için büyük bir mücadele veriyoruz ve mücadelemiz devam edecek. Bu ülkede işçinin, kadının hakkını savunan tek parti HDP'dir. Bugün görülen davalarda adaleti ancak ve ancak bizler büyük bir mücadele içinde kazanacağız. Biz AKP'den adalet ve demokrasi beklemiyoruz. Bu ülkeye adaleti demokrasiyi getirecek Türkiye halklarıdır" diye konuştu.

'Kadınların  sesi olmaya çalışıyoruz'

Kampanyalarına dair konuşan Buldan son olarak şunları söyledi: "Kadın yoksulluğu kampanyamızda Hatay'dayız. Kadınların  sesi olmaya çalışıyoruz. Bugün Alevi canlarımızla bir aradayız. Biliyoruz ki Alevilerin de çok büyük sorunları var. HDP demek; geleceğe dönük ortak yaşamı birlikte kurmak demek. Komşu ülkelerimizde de çatışma istemiyoruz. Suriye sınırında bu mesajı vermenin önemli olduğunu düşünüyorum. Özgür bir yaşamın mücadelesini halklarla birlikte kazanancağız. Barışı bu ülkeye AKP'ye rağmen getireceğiz. Bu ülkede tecridi de kaldıracağız, ölümleri durduracağız ve barışı da sağlayacağız."

'Alternatifimiz var'

Emekleri görülmeyen kadınlarla bir araya geldiklerini belirten Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise, "Ekonomik kriz artıyor. Bu krizden en fazla etkilenen kesimlerin başında kadınlar geliyor. Söz verdik, direnerek hep birlikte kazanacağımızın sözünü verdik. İnançlıyız. Alternatifimiz var. Kadın mücadelesi, birlikteliği ile kazanacağız" ifadelerinde bulundu. 

'İstanbul Sözleşmesi için mücadele ediyoruz'

SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce de, "Biz kadınlar yüzyıllardır ataerkil sisteme karşı mücadele ediyoruz. Bizim mücadelemiz zorlu, ama bizim de kararlılığımız var. Kadına yönelik şiddete karşı var olma mücadelesi veriyoruz. Her zaman görülmeyen bir emeğimiz var. Buna karşı da mücadele ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Samandağ'a ziyaret

Pervin Buldan, beraberindekilerle birlikte Samandağ’a geçti. Buldan burada ilk olarak Hz. Hızır Makamı’na ziyarette bulundu. Buradaki yurttaşlardan türbenin tarihine ilişkin bilgi alıp, dini ritüellerini yerine getiren Buldan, çıkışta açıklama yaptı. Hz. Hızır Makamı’nın üç dinin inanç merkezi olması nedeniyle HDP’nin fikriyatına yakın olduğunu dile getiren Buldan, "Burayı Türkiye halklarının ortak mücadelesi, ortak yaşam biçimini konu alan bir ibadethane olarak ifade etmek isterim. Hatay ve Antakya da öyle. Türkiye’deki farklı kesimlerin ve inançların ortak ve bir arada yaşadığı bir kentteyiz. Türkiye’nin diğer kentlerinde de halkların ve inançların bir arada ortak yaşamasının demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu söylüyoruz” dedi.

Ermeni köyüne ziyaret

Buldan ve beraberindekiler, daha sonra nüfusunun tamamı Ermenilerden oluşan Türkiye'deki tek Ermeni köyü olan Vakıflı’ya doğru yola çıktı. Köydeki Ermeni Kilisesi ziyaret eden heyet, kilise görevlileri ile sohbet edip mum yaktı. Heyet sonrasında Vakıflı Köyü Kooperatifi'nde yer alan kadınlarla bir araya geldi. Burada kısa bir konuşma yapan Buldan, HDP’nin bu ülkede yok sayılan tüm öteki kimlik ve inançların partisi olduğunu ifade etti. Buldan, “Alevilerin, Ermenilerin, Kürtlerin kaderleri aynı. Ancak ortak mücadele ile birlikte başarmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

 

Heyetin bir son durağı Antakya olacak. HDP heyeti burada kadınlarla bir araya gelecek.

Kaynak: MA


Etiketler : Halkların Demokratik Partisi, Eş Genel Başkan Pervin Buldan, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran,