Çaykur işçileri maaşlarında yaşanan kesintilere tepki gösterdi

19 Eki 2021

Çaykur’da çalışan binlerce işçinin maaşından haberleri olmadan spor ve özel kesinti adı altında para kesilmesine işçiler tepki gösterdi.

Kuzeytv.org'da yer alan habere göre Rize Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan yaklaşık 11 bin işçinin maaş bordosunda yer alan kesintiler tartışma konusu oldu.

Kader Girit Salih adlı Çaykur işçisi, maaş bordosunu incelediğinde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) çeşitli adlar altında kendi rızası olmadan para kesilmesine tepki gösterdi.

Maaş bordosunu sosyal medya hesabı Facebook’dan da paylaşan Kadir girit Salih; “Öz gıda iş sendikasına üye olmadığım halde 2021 yılı yaş çay kampanyası başladığında benden spor adına hiçbir kesinti olmayacak diye dilekçe verdim buna rağmen bordomdan izinsiz ne hakla kesinti edebiliyorsunuz” paylaşımda bulunarak tepki gösterdi.

Yüzlerce Çaykur işçisinin kendi rızaları olmadan maaşlarından çeşitli adlar altında para kesilmesine karşı yargıya baş vuracağı öğrenilirken Gıda İş Sendikası Rize Bölge Başkanı Ramazan Sarıoğlu, bu durumun yeni olmadığını her yıl işçinin rızası olmadan binlerce lira para kesintisi yapıldığını kaydederek şunları söyledi;

“Öz Gıda-İş sendikası yöneticilerinin binlerce işçinin alın terine gözü olduğu bu kesintilerden de anlaşılıyor çünkü, çaykur da yetkili sendika olan Öz gıda bu hukuksuz duruma ses çıkartmayarak binlerce işçinin hakkının gasp edilmesine açıkça onay veriyor.”

Çaykur yöneticilerinin bu uygulama ile açıkça suç işlediklerini belirten Sarıoğlu şu ifadeleri kullandı:

“İşçinin bordrosuna girerek ve rızasını almadan spor ve özel kesinti adı altında para kesiyorlar. Bu ne sporudur? belli değil. Özel kesinti diye bir ibare var bunun ise ne olduğu tamamen belirsiz. “Ben keserim kime ne?” anlayışıyla işçinin bordrosuna girerek resmen hırsızlık ediyorlar.

Bu yetmezmiş gibi birde işçilerin ikramiyelerinden vergi kesintisi yapıyorlar, bunların hiçbiri yasal değil açıkça suç işliyorlar. Bunun adı açıkça soygundur. Kampanya sürecince yani 5 aylık süreçte işçilerden kendi rızaları olmadan para kesilmiş. Sadece özel kesintiler adı altında kesilen 224 TL’nin ise ne olduğunu bilen yok. Spor aidatı 5 TL ancak bunun ne sporu olduğu bile belli değil. İşçi arkadaşlarımızla görüşüyoruz konuyu yargıya taşıyacağız”


Etiketler : çaykur,