DİSK'li işçilere baskı: Belediye-İş'e geçin, CHP'li belediyeler DİSK'i istemiyor

23 Eyl 2021

DİSK Genel-İş, CHP'li Muratpaşa Belediye Başkanı ve yardımcıları hakkında işçileri tehditle sendikadan istifa ettirdiklerini söyleyerek suç duyurusunda bulundu.
 

Tolga Balcı

Antalya'da bulunan CHP’li Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal ve Belediye Başkan Yardımcısı Taylan Dikmen, Meltem Dağlı ve Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı hakkında DİSK Genel İş Sendikası suç duyurusunda bulundu.

Sendika belediye başkanı ve yardımcılarının işçiler üzerine baskı kurarak DİSK’ten istifa ettirildiğini ve Türk-İş’e üye edildiklerini söylüyor. Belediye Başkanı Uysal hakkında verilen suç duyurusu dilekçesinde 138 işçinin sendikadan zor ve tehditle istifa ettirildiği belirtildi.

Sendikanın iddiasına göre Uysal, işçileri makamına çağırıp üst araması, telefon toplama, e-devlet şiflerini isteme ve sürgün tehdidinde bulundu.

Belediye yönetimi tarafından bu iddialar yalanlanırken sendikanın suç duyurusunda yer alan ayrıntılar vahim.

Belediye Başkan yardımcıları Metin Taylan Dikmen ve Meltem Dağlı, sendika yetkililerin iddiasına göre DİSK üyesi işçilerin telefonlarını toplayarak yaptıkları bir toplantıda sendikadan istifa ettiklerini beyan eden e-devlet üzerinden alınmış bir yazı istedi.

İstifa etmeyeceklerini söyleyen işçilere ise ‘İsminizi yukarı bildiriyorum. Belediye Başkanı bu üyeliği istemiyor. Çıkışını verir, ek işin var mı, ek gelirin var mı yoksa belediye başkanı seni işten atacak’ ifadeleri kullanıldı.

Bir başka toplantıda ise işveren DİSK’i başkan istemiyor diyerek işçilere seslenirken CHP'li belediyelerin de DİSK’i istemediğini iddia ediyor.

Alınan ses kaydına göre belediye yetkilileri toplantıda ayrıca “Belediye-İş sendikasına geçin. Yer değişimler başladı. Sürüleceksiniz siz bilirsiniz, rahatınızı kaçırmayın” İfadelerini kullanıyor. 


Etiketler : Muratpaşa Belediyesi, DİSK Genel-İş, Tolga Balcı, DİSK,