Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak

20 Eki 2021

Diyarbakır'da, Dilek Kaya cinayetine ilişkin yargılamada mahkeme heyeti, sanık Astsubay Yusuf Çalışkan hakkında mütalaa hazırlanmasını isteyerek, bir sonraki duruşmayı 9 Şubat 2022 tarihine erteledi

Diyarbakır’da 22 Mart 2020 tarihinde Dilek Kaya'yı (35) katleden 8’inci Ana Jet Üst Komutanlığı’nda görevli astsubay Yusuf Çalışkan’ın (29) 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Yusuf Çalışkan, taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı katledilen Kaya’nın ailesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili takip etti. Duruşmada iddia makamı, sanık Çalışkan’ın üzerine atılı suçun sabit olduğunu, söz konusu suçun katalog suçlardan olması nedeniyle tutukluluk halinin devamını istedi.

Bilirkişi raporuna itiraz

Ardından savunma yapan Kaya ailesinin avukatların Zülal Erdoğan, işlenen cinayete dair mahkemece atanan bilirkişi tarafından hazırlanan rapora itiraz etti. Bilirkişinin işlenen cinayetine ilişkin  ‘kasten öldürme’ değil, “kaza” kanaatine vardığını belirten Erdoğan, raporunu tamamen sanığı koruyacak şekilde hazırlayan bilirkişinin görevini kötüye kullandığını ifade etti. Sanığın cinayeti “tasarlayarak” işlediğini söyleyen Erdoğan, sanık müdafilerinin bilirkişi raporunun yeniden düzenlenmesi yönündeki talebinin de reddini talep etti. Avukatlar, “Maktul ve sanık arasında her ne kadar ilişki ortaya koyabilecek olayı görmüş bir kişi olmasa da dosyaya tevdii edilen yazışma örnekleri, bağımsız ve tarafsız alınmış raporlar, suçun vuku bulmasında sanığın kastının olduğu açıktır” diyerek, sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini istedi

Sanık Yusuf Çalışkan ise, savunmasında Kaya ailesinin avukatlarının beyanlarını kabul etmediğini, yazılı şekilde mahkemeye sunduğu taleplerinin tutanaklara geçmesini ve yeniden bilirkişi raporunun düzenlenmesi taleplerinde bulundu. İddia makamının müvekkillerinin tutukluluk halinin devamı yönündeki mütalaasına katılmadıklarını söyleyen sanık avukatları da, müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Bir sonraki duruşma 9 Şubat 2022'ye ertelendi 

Taleplerin alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın üzerine atılı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerinin bulunduğunu, sanığın taleplerinin dosyaya yenilik katmayacağından ayrı ayrı reddine ve mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Savcısına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 9 Şubat 2022 tarihine erteledi.

Kaynak: MA


Etiketler : Kadın cinayeti, Dilek Kaya,