DİSK'ten sağlıkçılar için açıklama: Koşullar iyileşsin

28 Eki 2020

DİSK sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi önünde eylem gerçekleştirdi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından dünya genelinde sağlık ve bakım emekçilerinin sorunlarına ve taleplerine dikkat çekmek için ilan ettikleri "Küresel Eylem Haftası" dolayısıyla Beyoğlu'nda bulunan Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi emekçilerinin de katıldığı açıklamada ”Alkış yetmez sağlık emekçilerinin sağlığı için mücadeleye” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık "Köle değil isçiyiz birleşince güçlüyüz “ ve “Herkese sağlık güvenli gelecek ” sloganları atıldı.

Sağlıkçıların gelecek kayıgısı var

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, dünyanın dört bir yanında pandemi döneminde mücadele veren sağlık emekçilerini selamlayarak konuşmasına başladı. Sağlık emekçilerinin bu dönemde çok zor şartlar altında çalıştığını belirten Çerkezoğlu “Kovid-19 döneminde bütün bu koşullara rağmen ve haksız ve hukuksuzluklara rağmen sağlık emekçilerinin göğüs gererek en ön saflarda hizmet verdi ve vermeye devam ediyor. Sağlık çalışanları kimi zaman sağlık işçisi bile sayılmadan, uzun çalışma saatleri ve haksız yere mobbingler uygulanarak çalıştırılıyor" dedi.

Sağlık emekçilerinin, her an hastalığa yakalandığı ve hayatını kaybedenlerin arttığı bu dönemde büyük fedakarlıklarla mücadele verdiğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Sağlık emekçilerinin yakın geleceklerine dair korkuları var ve bu korkuların sebebi hükümetin çözüm üretmekten uzak davranışları” şeklinde konuştu.

Çerkezoğlu konuşmasının devamında, sağlık emekçileri için oluşturdukları talepleri şu şekilde sıraladı:

“* Bütün sağlık çalışanlarına düzenli test yapılsın.

* Bütün sağlık çalışanlarına düzenli olarak aşı yapılmalı.

* Kovid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılsın.

* Sağlık emekçilerinin çalışma saatleri kısaltılmalı.

* Yıllardır atama bekleyen sağlık emekçileri için gerekli atamalar yapılması ve kadro düzenlenmesi gerekir.

* Bütün sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin maddi ve manevi bütün hakları verilmeli.”

“Bizler yan yana gelmedikçe, omuz omuza vermedikçe kimse bu talepleri bizlere altın tepsilerde sunmadı, sunmayacak” diyen Çerkezoğlu, bütün sağlık çalışanlarına DİSK altında sendikalı olma ve mücadele etme çağrısında bulundu.

Zorunlu izinler kaldırıldı

Daha sonra Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan Günerha Polatoğulları söz alarak, zor koşullarda, uzun saatler çalıştıklarını ve henüz bayram ücretlerini dahi alamadıklarını söyledi. “Bu hastanede insanlara, yardımcı personellere nöbet ücreti ödememek için zorunlu izinler kullandırıldı” diyen Polatoğlulları, “Bundan Sağlık Bakanlığı sorumlu. Bütün kamuya çıkıp vaatler vermek yalandan başka bir şey değil. Çok ciddi hukuksal süreçlere yol açabilecek haksızlıklar yaşanıyor. Pandemi hastanelerinin açılması çok sarkıtıldı. İkinci dalga bekleniyor, yine hastaneler açılmıyor. İşsiz olan bir sürü sağlık çalışanı var ve istihdam edilmiyor. Hem pandemi hastaları iyi hizmet alamıyor hem de pandemi hastası olmayan hastalar iyi hizmet alamıyor. Mağduriyet hem hastalar hem de çalışanlar için maddi manevi olarak çok büyük durumda” dedi.

İSTANBUL


Etiketler : sağlık emekçileri, DİSK,