Dünyada ilk defa bir domuz böbreği, insana nakledildi

20 Eki 2021

Dünyada ilk defa bir domuz böbreği, insana nakledildi. Söz konusu operasyonun organ nakli alanında çığır açabileceği belirtildi. Amerika'da Her yıl 100 bin kişinin diyaliz tedavisine başladığı ifade ediliyor 

ABD'de, genetiği oynanmış domuz böbreği ilk kez bir insana nakledildi. Organ nakli alanında çığır açması beklenen operasyonun başarıyla gerçekleştiği belirtildi. Uzmanlar, uzun vadede yüz binlerce insan hayatını kurtarılabileceğini söyledi. Reuters’ta yer alan habere göre, ABD’nin New York şehrinde NYU Langone Health’te gerçekleştirilen operasyonda genetiğiyle oynanan ve böylece dokuları insan vücudunun reddedeceği bir molekülü içermeyen bir domuzun böbrekleri kullanıldı. Operasyon, beyin ölümü gerçekleşmiş, böbrek fonksiyonlarında sorun olan bir hastanın ailesinin onayıyla, yaşam desteğinden çekilmeden önce gerçekleşti. Domuz böbreği üç gün boyunca hastanın kan damarlarına bağlı bir şekilde, vücudun dışında tutuldu, böylece araştırmacılar süreci gözlemleyebildi.

Çığır açabilir

Nakli gerçekleştiren cerrah Dr. Robert Montgomery, test sonuçlarına bakarak nakledilen böbreğin fonksiyonlarının oldukça normal göründüğünü ve böbreğin beklenecek miktarda idrar ürettiğini söyledi. Hastanın böbrek fonksiyonlarındaki sorun ise nakil sonrası normale döndü. Söz konusu operasyonun organ nakli alanında çığır açabileceği belirtildi. Operasyon için kullanılan domuzun genetiğiyle oynanarak, insan vücudunun normalde anında reddettiği molekül alpha-gal vücudundan çıkarıldı. Genetiğiyle oynanmış domuzlar, ete alerjisi olan insanların gıda olarak kullanımı için ABD’de üretilmiş, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almıştı. Hayvanların tıbbi operasyonlarda kullanımının yine FDA’den onay alması gerektiği belirtildi.

Amerika'da 37 milyon Amerikalı kronik böbrek hastası

37 milyon Amerikalı kronik böbrek hastası ve bu hastaların 726 bininin ölümcül son evrede olduğu belirtiliyor. Her yıl 100 bin kişinin diyaliz tedavisine başladığı, 100 bin Amerikalı’nın da böbrek nakli beklediği ifade ediliyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Böbrek nakli,