ETHA muhabirleri ve EHB avukatları davasında 5 tahliye

18 Tem 2018

Gazeteci ve avukatların da aralarında bulunduğu 13'ü tutuklu 23 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında iddia makamı ETHA muhabirleri ve EHB avukatlarının davasında 6 kişiye tahliye kararı çıkarken, 8 kişinin de tutukluluğun devamı istendi.

ETHA muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın tutuklu, avukat Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan'ın da tutuksuz olarak toplam 13’ü tutuklu 23 kişinin, "Örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddialarıyla yargılandığı davanın duruşmasına ikinci gününde İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti.
Duruşmada, 13'ü tutuklu 23 avukat ve siyasetçi hazır bulundu. Avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmayı çok sayıda aile ve yurttaş izledi. Yargılananların savunması ardından avukatlar savunma yaptı. Avukatlar, operasyonların hukuksuz ve siyasi amaçlı olduğunu dile getirerek, tahliye talebinde bulundu.

Avukat savunmaları ardından iddia makamı mütalaasını açıkladı. İddia makamı, tutukluların durumunda bir değişiklik olmadığını iddia ederek, tutukluluk halinin devamını istedi.
Duruşma avukatların iddia makamının mütalaasına karşı söz alması ile devam ediyor.

Mahkeme heyeti; Havva Cuştan, İsmail Geçer, Meral Tatar, Onur Binbir, Özgen Saadet’in tahliyesine, ETHA muhabiri İsminaz Temel, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş’ın da aralarında olduğu 8 kişinin de tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Bir sonraki duruşma 29 Kasım’a ertelendi.

HABER MERKEZİ


Etiketler :