Vekillere yönelik 'Fezleke'yi Meclis kürsüsünde yırtıp attı

16 Haz 2021

HDP'li vekili Kemal Bülbül, Meclis'te İnfaz Yasası'na ilişkin yaptığı konuşmada "İnfaz yasası savcıyı Kazasker yapma tasarısı" dedi. Bülbül yürüdüğü için hakkında düzenlenen fezlekeyi yırttı, Soma kararını 302 kere protesto etti

HDP Milletvekili Kemal Bülbül, bugün Meclis'te İnfaz Yasası'na ilişkin yaptığı konuşmasında hükümet sert bir dille eleştirdi. Yasayı zulüm yasası olarak değerlendiren Bülbül, "İnfaz yasası Savcıyı Kazasker yapma tasarısıdır" dedi. AKP zulmünü, fezleke rezaletini anlatan Bülbül, fezlekeyi Meclis kürsüsünde yırttı.

'302 kere protesto ediyorum'

Konuşmasında Umudun Çocuğu Berkin Elvan'ı ve Soma'da 301 emekçinin ölümüyle sonuçlanan faciaya ilişkin mahkemenin verdiği kararı da anımsatan Bülbül şöyle vurguladı: "Bu bir modern yaşamın cumhuriyet ve demokrasi denen rejim içerisinde hakları düzenleyen bir yasa değil. Bu bir kazasker yasası. Osmanlı kazaskerinin bir muadili oluşturulmak isteniyor burada. Bu kazasker yasası, valiler zaten beyler beyi olmuştu, savcılarda kaz asker oluyor kaldı ki ortada savcı mı kaldı ki? Bakın 301 kere o mahkeme heyetini ve verilen kararı kınıyorum ve protesto ediyorum. Bir de kendi adıma 302 kere olsun. Bugün Berkin Elvan’ın gaz kurşunuyla hedef gözeterek vurulduğu gündür. Berkin Elvan gaz kurşunuyla vurularak insanlığa karşı bir suç işlenmiştir. Bu insanlığa karşı suç işleme sistematiği devam ediyor."

'Yürümüşüm fezleke!'

Fezlekelere tepki gösteren Bülbül, "Ağzımızı açıyoruz fezleke, Antalya’da Tahir Elçi anmasıyla ilgili konuşmuşum fezleke, Diyarbakır’da yolda yürümüşüm yolda fezleke, bu fezlekeler insanlığa, bu fezlekeler demokrasiye, bu fezlekeler siyaset yapma hakkına karşı suç işliyor. Fez, leke, leke işte lekelemeye çalışmak budur. Siyaseti lekelemek, siyaset yapma hakkını lekelemek, demokrasiyi lekelemek, bu ne ya. Bakınız aslında Kobanê kumpas davasının iddianamesini getirip burada yırtmak istiyordum ama yırtılacak gibi değil onu yakmak lazım. Siz demokrasiyi, sin insan haklarını, siz HDP’yi, siz Kürt halkını, özgürlükleri sahipsiz mi sanıyorsunuz? Bu ne magandalıktır. Bu ne faşistliktir? Başka bir açıklaması yok. Her an her dakika tehdit, her an her dakika şantaj, her an her dakika bir hak ihlali" diye konuştu.

'Başka zulmünüz var mı?'

Hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan'ın bırakılmamasına da tepki gösteren ve çifte standartta dikkat çeken Bülbül, "Bakınız alevi toplumuna karşı sistematik suç işleme devam ediyor. Yapmadığınız zulüm kalmadı. Yapacağınız zulümler bitti tükendi. Hal böyleyken getirip de iki tane kelime oyunuyla İnsan Hakları Eylem planı bağlamında efendim yeni şeyler yapıyorlarmış. Bunlar kelime oyunudur. Bakınız Ahmet Turan Kılıç, Madımak katili yaşlı ve hasta diye Cumhurbaşkanı tarafından affedildi. Diyelim ki yaşlı ve hasta idi, peki Mehmet Emin Özkan 83 yaşından yürüyemiyor, yürüyemiyor. Bu ne zulümdür. Zulüm cehennemi sizi yok edecek" dedi.

Tasarıyı asla desteklemeyeceğiz

İktidarın artık tükendiğini söyleyen Bülbül sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye’ye hizmet etmek yerine topluma, ötekilere, Kürt halkına, Alevilere, kadınlara, emekçilere, zulüm yapma sistematiğini bir siyasetmiş gibi yapıp, bakınız ABD başkanı ile ne mutluydunuz ama. Hani bu sokakta ona buna efendi davranan gülücük dağıtıp eve gelip çocuklarını eşini dövenler var ya onun gibi git ABD ile, Fransa ile, gayet güzel Türkiye’ye geldiğinde tehdit, şantaj, bağırma böyle bir demokrasi anlayışı olamaz. Sevgili Türkiye halkları zulmün sonu geliyor. O nedenle bu yasanın bir kazasker yasası ve valilerin beyler beyi olduğu, savcıların da kazaskere dönüştürülmek istendiği bir yasa olduğunu belirtiyor yasayı ve tasarıyı protesto ediyor ve asla destek vermeyeceğimizi söylüyorum."

HABER MERKEZİ


Etiketler : HDP Mileltvekili Kemal Bülbül,