Fransa ile Belarus arasında kriz

18 Eki 2021

Fransa ile Belarus arasında diplomatik kriz yaşanıyor. Büyükelçi sınır dışı edildi

Belarus yönetimi Büyükelçi Nicolas de Bouillane de Lacoste’un ülkeyi terk etmesini istedi ve büyükelçi de bunun üzerine Minsk’ten ayrılarak Fransa’ya döndü.

Büyükelçi’nin neden sınır dışı edildiğine dair henüz net bir bilgi edinilemedi. Belarus basını ayrıca Belarus’un Paris Büyükelçisi Igor Fesenko’nun da ülkeye geri çağrıldığını iddia etti.

Fransa’nın Belarus Büyükelçiliği tarafından 13 Ekim Çarşamba günü yapılan bir paylaşımda elçiliğin, Belarus yönetimi tarafından yasaklanan sivil toplum kuruluşu Govori Pravdu (Gerçeği Anlat) temsilcilerini ağırladığı belirtilmişti. 

Elçilikte ağırlanan kişiler arasında örgütün liderlerinden ve geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığına da adaylığını koyan Andrey Dmitriev’in de bulunduğu açıklanmıştı.

Belarus’la AB ülkeleri arasındaki ilişki, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko’nun kazandığı seçimlere hile karıştığı ve Lukaşenko’nun ülkede muhaliflere yönelik baskıları nedeniyle minimum düzeyde bulunuyor.

2020 protesto dalgası sonrası

Belarus'ta muhalefet Ağustos 2020 seçimlerinin şaibeli olduğunu söyleyip protestolar başlatmıştı. Rusya yönetimi de kendisinin yeniden seçildiğini ilan eden Belarus Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya askeri, siyasi ve ekonomik olarak destek vermişti. Avrupa Birliği, Belarus'ta meydana gelen protesto dalgası sırasında muhalefet yapılan baskı ve protestoculara uygulanan şiddet nedeniyle Minsk'e yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Fransa, 2020'de yapılan, Lukaşenko'nun kazandığı tartışmalı seçimlerin sonuçlarını tanımıyor.

MİNSK 


Etiketler : belarus, Fransa,