Fransa'da 70 kentte Cezayirliler anıldı: Devlet suçu kabul edilsin

18 Eki 2021

Fransa'nın başkenti Paris'te Cezayir'in bağımsızlık mücadelesi döneminde katledilenler anıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te 17 Ekim 1961'de Cezayir'in bağımsızlık mücadelesine destek için eylem düzenleyen Cezayirlilere yönelik Fransız polisinin katliamının 60. yılında hayatını kaybedenler için anma töreni gerçekleştirildi.

Cezayir Bağımsızlık Savaşı sürerken ülkelerindeki bağımsızlık hareketine destek ve uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto etmek için 30 bine yakın Cezayirli eylem yapmıştı. 300'den fazla kişi katledilmişti. Katledilenlere ilişkin Paris başta olmak üzere 70 kentte anmalar oldu.

Paris'te Poissonniere Bulvarı'ndaki ünlü Rex Sineması'nın önünde toplanan Cezayirliler, katliamın yaşandığı Saint-Michel Köprüsü'nün yakınındaki Chatelet Meydanı'na yürüdü.

Seine Nehri'ne güller atıldı 

Fransa'nın katliamı "devlet suçu" olarak kabul etmesini isteyen eylemciler, katliama ilişkin arşivlerin tamamının açılmasını talep etti. Katliamda yaşamını yitirenler anısına Seine Nehri'ne güller attı.

Saint-Michel Köprüsü'nde yaşamını yitirenler anısına konulan levhanın önüne çiçek ve çelenkler bırakıldı. Polis, levhanın önünde, çevresinde ve köprünün üzerinde kordon oluşturarak az sayıda kişinin buraya çiçek bırakmasına izin verdi.

PARİS  

 


Etiketler : Paris,