Fransa’da bıçaklı saldırı: Çok sayıda yaralı

29 Eki 2020

Fransa'nın Nice kentinde Notre Dame kilisenin yakınlarında bıçaklı bir saldırı yaşandı. 3 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda yaralının olduğu saldırının 'terör eylemi' olduğu kaydedildi

Fransa'nın Nice kentinde, Notre Dame kilisesinin yakınlarında bıçaklı bir saldırı olayı yaşandı. Fransız medyası en az 3 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu. Yaşamını yitirenlerden bir kadının boğazının kesildiği belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, saldırı ardından polisin operasyon başlattığını duyurdu. BBC Türkçe'nin haberine göre Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Twitter hesabından saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını söyledi ve emniyet birimlerine hızlı müdahaleleri için teşekkür etti. Alpes-Maritimes bölgesi milletvekili Eric Ciotti, saldırının "terör saldırısı olarak değerlendirildiğini" söyledi.

Macron bakanları topladı

Fransız parlamentosunda saldırıda ölenler bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da kriz değerlendirmesi için bakanları topladı.

Nice Belediye Başkanı Estrosi, Macron'un Nice'e gelip incelemelerde bulunacağını ifade etti.

Ne olmuştu?

Fransa'nın başkenti Paris'te de 16 Ekim'de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Hz. Muhammed'in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü. Soruşturmada Samuel Paty'i öldüren Abdoulakh A.'nın ailesinden dört kişi, Paty'nin çalıştığı okuldaki bir veli ve "radikal İslamcı" olmakla bilinen bir kişinin yanı sıra beş öğrenci gözaltına alınmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "radikal İslamcı"lara yönelik mücadele kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Macron'u hedef almasına neden olmuş ve gerilim başlamıştı. Türkiye ve Türkiye'nin Suriye sahasında kontrolünde olan bölgelerde Fransa karşıtı eylemler düzenlenmiş ve IŞİD-El Kaide bayrakları açılarak Fransa bayrakları yakılmıştı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Bıçaklı saldırı, Fransa,