Fransa'da 'güvenlik yasası' protesto edildi

22 Kas 2020

Fransa’da polis şiddetine kapı aralayacağı ve basın özgürlüğünü ihlal edeceği düşünülen yasa tasarısının Meclis’te kabul edilmesi birçok kentte protestolar edildi

Fransa'da sarı yelekliler ile polis ve jandarmanın görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasa tasarısı karşıtları başkent Paris ve Rennes'de eylem düzenledi.

Sarı yelekliler, eylemlerinin ikinci yılında Paris'te ve çeşitli kentlerde yeniden sokaklara çıktı. Paris'te Eyfel Kulesi yakınlarındaki Trocadero Meydanı'nda toplanan binlerce sarı yelekli, tartışmalı güvenlik yasa tasarısını ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etti.

Gazeteciler de katıldı

ETHA'da yer alan habere göre protestoda polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Eyleme, gazeteciler, bazı sendikalar ve insan hakları alanında çalışmalar yapan kurumlar da katıldı.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, başkentteki eylemde 23 kişinin gözaltına alındığı ve bir polisin yaralandığı belirtildi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen eyleme izin verildi.

Rennes'deki protestoda ise polis ile eylemciler arasında çatışma çıktı. Polis, eylemcilere biber gazıyla saldırdı.

Fransa'nın Lille, Marseille, Saint-Etienne, Rouen, Annecy, Lorient ve Le Havre gibi kentlerinde de eylemler düzenlendi

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : güvenlik yasası, protesto, Fransa,