Hakkari Valiliği yasağın gerekçesini açıkladı

17 Ağu 2019

Hakkari Valiliği, kentteki eylem ve etkinlik yasağını 1 ay daha uzattı. Valilik yasağa, 1 Eylül TKEP/L, 10 Eylül MLKP ve 15 Eylül MKP'nin kuruluş yıldönümlerini gerekçe gösterdi.

Hakkari Valiliği, daha önce defalarca uzatılan kentteki eylem ve etkinlik yasağını bir kez daha uzattı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "PKK, MKP, TKEP/L, MLKP ve bazı terör örgütlerinin 2016 yılında HBDH (Halkların Birleşik Devrim Hareketi) adı altında birleştikleri bilindiğinden, 1 Eylül TKEP/L terör örgütünün, 10 Eylül MLKP terör örgütünün ve 15 Eylül MKP terör örgütünün kuruluş yıl dönümlerinin olması da sebebiyle, terör örgütleri üst kadrolarının ve terör örgütlerine karşı sempatisi bulunan kitlelerin toplumsal kargaşa çıkartmak arayışları içerisinde olabilecekleri ve yasal olarak başlayacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin amacı dışına çıkarak toplumsal olaylar çıkabileceği değerlendirilmektedir" ifadeler yer aldı.

30 gün yasak

Açıklamanın devamında, "Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, Hakkari İl sınırları içerisinde (İl merkezi, dış ilçeler ve Jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) 17/08/2019 tarihi saat:00.00’dan 15/09/2019 tarihi saat:23.59’a kadar otuz (30) gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda Miting, Açık Yer Toplantıları, Gösteri Yürüyüşleri, Oturma Eylemi, Açlık Grevi, Çadır Kurma, Basın Açıklamaları, Stant Açma türdeki eylem ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanma kararı alınmıştır" denildi.

Kaynak : MA


Etiketler :