İdlib’e karşı Til Rifat ve Şehba pazarlığı

18 Eki 2021

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunun düşük ihtimal olduğunu belirten gazeteci Nihat Kaya, Türkiye’nin İdlib karşılığında Til Rifat ve Şehba bölgelerini pazarlık konusu yaptığını, ancak bölgedeki konjonktürün eskisi gibi olmadığını belirtti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ve Rusya ziyaretlerinin ardından verdiği mesajlarda, Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef alan söylemlerini değerlendiren gazeteci Nihat Kaya, operasyon riskini, Erdoğan’ın açıklamalarını, bölgeye dönük ABD-Rusya-Şam rejiminin siyasetini ve bölgedeki askeri ve diplomatik gelişmeleri Mezoptamya Ajansı'ndan Ahmet Kanbal'a değerlendirdi. Suriye ve Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’nun tamamında taşların yerinden oynadığını kaydetti.

Savaş tercihinin nedenleri

Kuzey ve Doğu Suriye’ye olası bir operasyon hevesinin birinci nedeninin ABD’nin Afganistan’dan çekilerek, ülkenin Taliban’ın kontrolüne girmesi olduğunu belirten Kaya, Taliban’ın kazanımlarının ABD için büyük bir yenilgi olduğunu ve AKP’ye moral verdiğini belirterek, “Çünkü AKP, ideolojik köken olarak onlardan uzak değil” dedi. Türkiye’yi Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük bir operasyona iten ikinci nedenin yaşanan ekonomik, siyasal ve toplumsal kriz olduğunu kaydeden Kaya, toplumda dışa vuran memnuniyetsizliğin önünün alınmak istendiğini söyledi.

ABD’siz plan

ABD Başkanı Biden’ın Türkiye’nin bölgedeki tehditlerine dair açıklamalarının önemli olduğunu ifade eden Kaya, Kuzey ve Doğu Suriye yönetiminin de yoğun bir diplomasi trafiği geliştirdiğini belirtti. Son zamanlarda ABD-Rusya ve Fransa başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye heyetlerinin önemli görüşmeler yaptığını belirten Kaya, askeri olarak da yapılan hazırlıkları “QSD, Türkiye sınırının 30 kilometre kadar gerisine çekildi. Ama herhangi bir saldırı olması durumunda da tekrar geri gitmeyeceğiz demiyor. ‘Herhangi bir saldırı olursa yeniden bu bölgeleri doldururuz’ diyor ve geçmişte yapılan hataları tekrarlamayacağını söylüyor” diye konuştu.

Takas mantığı 

Kaya’ya göre, Türkiye daha çok İdlib karşılığında Til Rifat ya da Şehba bölgesini istiyor. Türkiye’nin bu bölgeleri istemesinin altında da Kürt fobisinin yattığını dile getiren Kaya, bu bölgelerin stratejik olarak da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Şehba ve Til Rifat’ın Türkiye tarafından alınması demek Halep’in kuşatılması demektir. Halep’in kuzeyini ele geçirmek demektir. Bunun yanı sıra o bölgenin alınması demek NublZehra denilen sanayi alanı ile Halep’in kuzeyindeki sanayi bölgesinin Türkiye ile kuşatılması anlamına geliyor ki, o bölge İran’ın denetiminde olan bir bölge. Böyle bir denklemde sorun Rusya değil. İran devreye giriyor. İran’ın etkisini kırmaya dönük bir şeye dönüşecektir ki, İran bunu kabul etmeyecektir. Çünkü kendisi kuşatılmış olacak. Bir taraftan İsrail bombalıyor ama Türkiye’nin de kuşatması İran’ı rahatsız edecektir. Rusya ile Türkiye arasında çözülecek bir durum değil. Türkiye, M4 kara yoluna karşı böyle bir pazarlığın içine girmiş. Bu durumda da İran faktörü devreye girdiği için ciddi bir sonuç alamıyorlar. Soçi görüşmeleri öncesi Türkiye askerinin Rusya tarafından vurulması Erdoğan’a mesajdı” değerlendirmesinde bulundu.

‘Erdoğan’ın aleyhine dönebilir’

Önümüzdeki günlerde bölgede askeri hazırlıklar olduğunu ancak durağan bir dönem öngördüğünü söyleyen Kaya, değerlendirmesini şöyle noktaladı: “Erdoğan biraz daha blöf yapmak, kendi lehine çevirmek için böyle söylemler kullanıyor. Hava saldırıları yapabilir ama 2019’daki saldırılarına benzeyen saldırılar Türkiye açısından zor. Ama tam tersine sular İdlib için ısınabilir, çünkü ciddi bir gerginlik var. Türkiye’nin yerine getirmediği sözler var. Ben İdlib’de çatışmaların ısınacağını düşünüyorum.”

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Suriye'nin İdlib kenti,