‘İlk Kadın Bankası’ Chicago’da kuruldu

23 Eyl 2021

Amerika’nın Chicago şehrinde kadın girişimcileri desteklemek için ‘İlk Kadın Bankası’ açıldı

First Women's Bank (İlk Kadın Bankası), Çarşamba günü ABD'nin Chicago şehrinde açıldı. “Bu bankada cinsiyet eşitliğini teşvik etmek bizim için bir pazarlama stratejisi değil. Bu bizim DNA'mızda var. Bankanın sosyal değişimi yönlendirme ve cinsiyetler arası kredi açığını kapatma potansiyelinin çok büyük olduğuna inanıyoruz” dedi bankanın CEO'su Marianne Markowitz.

Bankanın açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Lori Lightfoot “Bankanın Chicago'da herkes için bir iş ve fırsat yeri” olduğunu söylerken “Sermayeye erişim sağlamak kritik derecede önemlidir ve herkese açık olmalıdır. Kimsenin geride kalmamasını sağlama konusunda çok istekli olmadıkça, bir şehir, bir ulus olarak başarılı olamaz ve ilerleyemeyiz” dedi.

Banka kadınlara destek olacak

Bankanın baş pazarlama ve iletişim sorumlusu Colleen Ryan, bankanın ayrıca tavsiye ve ağ oluşturma kaynakları aracılığıyla kadın girişimcilere destek sağlayacağını belirtti. Banka ayrıca özellikle siyahi kadınların iş kurmalarına yardım etmeye odaklanacak.

Siyahi kadınlara ait bir kahve şirketi olan Southside Grinds, First Women's Bank'ın desteğiyle işlerini geliştirmeyi başardı.

Kadınların kredi alması zor

Banka, Wendy's ve Comcast gibi şirketler ile International Tennis Hall of Famer ve bankaya yatırım yapan ve bankanın danışmanlarından biri olarak hizmet veren kadın sermaye savunucusu Billie Jean King tarafından destekleniyor.

Billie Jean King, “Küçük işletmeler için finansal çözümler söz konusu olduğunda kadınların karşılaştığı zorlukları biliyorum. Çünkü bunu yaşadım. Bir kadınsanız, bankadan kredi almak zordur” dedi.

Kaynak: Chicago Sun Times

Çeviri: JINHA

 


Etiketler : Kadın bankası,