İmralı tecridini sordu

16 Haz 2021

Meral Danış Beştaş, İmralı’da uygulanan ağır tecrit ile ‘adil yargılanma hakkı’nın ihlal edildiğine dikkati çekerek avukat görüşmelerinin neden yapılmadığını Adalet Bakanı’na sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. 2011 yılından sonra Öcalan’ın avukat görüşünün engellendiğini, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı açlık grevi sonucu ilki 26 Mayıs’ta olmak üzere 5 ayrı görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan Beştaş, grevlerin sonlandırılmasının ardından avukat görüşlerinin yeniden engellendiğini söyledi. Beştaş, engellemeler nedeniyle Öcalan ile birlikte İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın 2 yıldır aile ve avukatlarıyla görüştürülmediğini kaydetti.

‘Toplumsal kaygılar artıyor’

Mevcut durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6. maddesi olan “Adil yargılanma hakkının ihlali” anlamına geldiğini ifade eden Beştaş, “Zira Abdullah Öcalan’ın düzenli olarak takip edilmesi gereken hukuki süreçleri ile disiplin yargılamalarının sürdüğünden avukat görüşüne izin verilmemesi adil yargılanma hakkının açık ihlalidir” dedi. 

Uluslararası sözleşmelerde ve iç mevzuatta yer alan tutukluların aile ve avukatlarıyla görüşme hakkına vurgu yapan Beştaş, “Yasalarda yer alan 15 günde bir kez ve on dakika ailesi ile telefonla görüşme yapma hakkı uygulanmamaktadır. Üstelik tecrit sebebiyle yaşadığı hukuksuz duruma ilişkin olarak herhangi bir başvuru mekanizmasını da kullanamamaktadır. Diğer yandan Bakanlığınıza İmralı Cezaevi’ne yapılan kaç başvurunun reddedildiğine ilişkin sorular da yanıtsız bırakılmaktır. Ayrıca bu hukuksuz durumun sonlandırılmasına dair çeşitli cezaevlerinde süre giden açlık grevleri 200’üncü günündedir. Fakat bu açlık grevlerinin sebebi olan taleplerin yerine getirilmesine dair bir adım atılmamış olması da, toplumsal kaygıları artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ret gerekçelerini sordu

Beştaş, Öcalan’a yönelik tecrit ve avukat görüşmesinin engellenmesiyle ilgili Bakan Gül’e sorduğu sorulardan bazıları şöyle: “27 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından görüşme için kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvurulardan kaçı hangi gerekçelerle reddedilmiştir? İstatistikî ve kronolojik veriler mevcut mudur? Varsa kamuoyu ile paylaşır mısınız? 5 Haziran 2019 tarihinden itibaren Abdullah Öcalan’ın kaç aile görüş başvurusu reddedilmiştir? Abdullah Öcalan ve İmralı Cezaevinde kalan mahpusların toplam kaç telefon görüş hakkı engellenmiştir? Yine Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş aileleriyle toplam kaçar defa telefon ile görüştürülmüştür? Tarihlere ve konuşma sürelerine göre veriler ne şekildedir?

Beştaş ayrıca şu soruları da Adalet Bakanı’na sordu. “İmralı Cezaevinde kalan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş açısından da görüş yasağı devam etmekte olup, avukatları tarafından yapılan kaç görüş başvurusu reddedilmiştir? En son hangi tarihte görüşülmüştür? Bundan 2 yıl evvel yaptığınız açıklamanızda mahpusların yasal haklarından yararlanması gerektiği vurgulanmış ve bu bağlamda ziyaret haklarına dair yasakların kalktığı yönünde bir açıklama yapılmış olmasına mukabil neden bu görüşmeler yeniden yasak kapsamına alınmıştır? İmralı Cezaevi’ne yönelik avukat başvurularının kabul yahut ret kararları size mi aittir? Tüm cezaevleri aynı mevzuat ve kurallarla yönetilmiyor mu? Neden İmralı Cezaevinde kalan mahpuslara mevzuat uygulanmamaktadır? Bu hukukta ikili bir sistem yaratmıyor mu? Hukukun uygulanmamasının yaratacağı toplumsal kırılma neden göz ardı ediliyor?

ANKARA


Etiketler : Meral Danış Beştaş, Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, imralı tecrid,