Irak Hizbullahı: Başbakan sahtecilik ve düşmanla işbirliği suçlarından yargılanmalı

18 Eki 2021

Seçim krizinin yaşandığı Irak'ta Irak Hizbullahı, Başbakan Kazimi’yi tehdit etti

Irak'ta seçim sonuçlarını kabul etmeyen İran destekli Şii silahlı oluşumlardan Haşdi Şabi’ye bağlı gruplar bazı kentlerde gösterilere başladı.

Basnews haberine göre Irak Hizbullahı’nın önde gelen isimlerinden Ebu Ali Askeri 10 Ekim 2021'de gerçekleşen erken genel seçim sonuçlarını protesto edenlere destek verdi. Ebu Ali Askeri yaptığı açıklamada, “Seçim komedisi yasal bir isim altında kurgulanan ve Irak halkına karşı yapılan en büyük hırsızlık ve hileydi. Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, sahtecilik ve düşmanla işbirliği suçlarından yargılanmalı” dedi.

Devlet kurumlarının korunması koşuluyla, seçmen hakkının iadesi ve göstericilerin protesto hakkının bir an önce sağlanması çağrısı yapan Hizbullah yetkilisi, güvenlik güçlerinden de erken müdahaleden kaçınmalarını istedi.

10 Ekim 2021 seçim krizi

İran'a başlı Haşdi Şabi (Hizbullah dahil çok sayıda tugay bünyesinde yer alıyor) ve bazı Şii bloklar 10 Elim 2021 erken Parlamento seçimlerinin şaibeli olduğunu ilan ettti.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği (YSK), Irak Parlamentosu için 10 Ekim 2021'de yapılan erken genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor. Mevcut sonuçlar sitede paylaşıldı.

Kesin olmayan sonuçlara göre Şii olan Sadr Hareketi 73, Şii olan Kanun Devleti Koalisyonu 37, KDP 32, Fetih Koalisyonu 17, YNK-Goran (Kürdistan İttifakı) 16, Ezim 14, İmtidad 9, Yeni Nesil Hareketi 9 sandalye elde etti. Diğer 40 parlamenter ise bağımsız adaylar, kota ve birer parlamenter çıkaran parti ve gruplardan oluşuyor.

Haşdi Şabi işgali altındaki Kerkük'ün Irak Parlamentosu'na hangi vekilleri gönderdiği de belli oldu.

Kerkük vilayetinde Kürdistan Koalisyonu (YNK/Goran) 2 sandalye (Sebah Habib, Geylan Kadir)

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP): 2 ssandalye (Şaxewan Abdullah, Necwa Kakeyi)

Irak Türkmen Birliği: 1 sandalye (Erşed Salihi)

Arpa Koalisyonu: 1 sandalye (Rakan Cuburi)

Takaddum: 1 sandalye (Muhammed Temim)

Yeni Nesil (Nwey Nû): 1 sandalye (Omed Feyzullah)

Ata Hareketi: 1 sandalye (Muna Cuburi)

Fetih Koalisyonu: 1 sandalye (Xerib Muradli)

Bağımsızlar: 2 sandalye (Muheymin Hemdani ve YNK'den Dilan Xefur)

BAĞDAT


Etiketler : Irak seçimleri, Irak Hizbullahı,