İran raporu: 8 kolber ve 3 tutuklu öldürüldü

18 Eki 2021

İran'da Kürtlere yönelik katliam politikası durmuyor. Bir ayda 8 kolber katledildi. İdam ve cezaevinde infazlar sürdü

Kürdistan İnsan Hakları Derneği (KMMK), İran'daki Kürt bölgelerinde Eylül ayında yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu yayınladı. Raporda, Eylül ayında da infaz, gözaltı, cinayet, işkence ve intiharların devam ettiğini belirtti

Raporda, İran rejiminin Kürt bölgelerinde bir kişiyi idam ettiği belirtildi. Raporda, cezaevlerinde 3 tutuklunun öldürüldüğünü ve bu ölümlerin şüpheli olduğu kaydedildi. Raporda, bir kişini de rejim güçleri tarafından vurularak öldürüldüğü aktarıldı. 

Raporda, tutuklama ve gözaltılara ilişkin de kimi bilgiler paylaşılarak, "Urmiye, Sanandaj, Kirmanşah, Mahabad, Khorramabad, Ilam, Hamedan ve Lorestan'da vatandaşların sürekli tutuklandığı ve gözaltına alındığını gördük. 49 vatandaş, sivil ve siyasi aktivist tutuklandı veya hapis cezasına çarptırıldı. Bu ay 9 vatandaş hapis cezasına çarptırıldı" denildi. Raporda, söz konusu gözaltı ve tutuklamalarda kişilerin şiddete maruz kaldığı ifade edildi.

Kolberler katlediliyor

Raporda, sınır ticareti yapan ve sınırdan sırtında yük taşıyarak geçinen "kolberlerin" maruz kaldığı hak ihlallerine de yer verildi. Raporda, bu ay içerisinde en az 8 kolberin katledildiği ve 6'sının da yaralandığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanının dikkat çeken ataması

Bu arada İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, din üzerinden Kürtleri kontrol etme siyaseti için yeni atama yaptı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Sünni-Kürt Abdusselam Kerimi'yi, Dini ve Mezhebi Azınlıklar ile Etnik Gruplardan Sorumlu Danışman olarak atadı. Arap dili ve edebiyatı alanında doktora yapan 1967 Sine (Senedec) doğumlu Kerimi, kaymakamlık, rektörlük ve çeşitli devlet görevlerinin ardından Sine İmam Şafii İslami İlimler İhtisas Merkezi'nin müdürlüğünü yaptı.

TAHRAN-SİNE


Etiketler : İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, kolber, İran,