İzmir il binasına kanlı saldırıya dikkat çeken HDP: Provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır

17 Haz 2021

Halkların Demokratik Partisi, 'Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır' açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), partinin İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırı ve rehin alınan parti çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

HDP’nin açıklaması şöyle: “Aylardır partimizin iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza silahlı saldırı gerçekleştirildi. 35-40 yaşlarında olduğu belirtilen silahlı saldırgan, içeride parti çalışanımız Deniz Poyraz’ın da bulunduğu sırada il binamızı bastı. Çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren saldırgana uzun süre müdahale edilmedi. Saldırıda parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi. Saldırının duyulması üzerine kitlemiz Konak İlçe binamız önünde toplanmaya başlandı.

Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu, bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır.”

Garo Paylan: Devlet içindeki bazı kesimler yaptırdı

HDP Milletvekili Garo Paylan da Artı Tv'ye açıklamasında nefret söyleminin baskına nedan olduğunu belirtti. Paylan devletin içindeki bazı kesimlerin baskın yaptırıp içeridekileri öldürtmek istediğini söyledi.

ANKARA


Etiketler : HDP İzmir il binasına kanlı saldırı,